وبسایت گروه سوناسازان Art Persian building sauna فن و هنر ایران زمین www.healthsauna.ir
 
 
WWW.HEALTHSAUNA.IR
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، به سایت گروه سوناسازان خوش آمدید جهت تماس با ما به شماره 09123240237 تماس بفرمایید . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
 
روز مهندس
نوشته شده در چهارشنبه ٧ اسفند ۱۳٩٢
ساعت : ٩:٠٩ ‎ب.ظ
نویسنده : { فربد حیدری } Farbod Heidari
نظرات

به نام مهندس جهان هستی؛

پنجم اسفند روز مهندس بر شما مهندسین و فرهیختگان مبارک!

روز مهندسی در تقویم رسمی ایران روز پنجم اسفندماه می‌باشد.

این روز به یاد دانشمند بزرگ ایرانی خواجه نصیر طوسی به ثبت رسید.


به نام مهندس جهان هستی؛ پنجم اسفند روز مهندس بر شما مهندسین و فرهیختگان مبارک!

روز مهندسی در تقویم رسمی ایران روز پنجم اسفندماه می‌باشد.

این روز به یاد دانشمند بزرگ ایرانی خواجه نصیر طوسی به ثبت رسید.

هر سال همزمان با این روز همایش‌ها و مراسم مختلفی برگزار می‌شود وقتی تلاش میکرد تا پلی را برای عبور مسافران قطار برپا کند ، باور نمیکرد که روز افتتاح پل ، از او بخواهند که با خانواده اش زیر پل بایستد تا قطار از روی پل گذر کند و جان او و خانواده اش تضمینی باشد برای جان عموم مسافران. او یک مهندس بود. مثل تو ، مثل همه مهندسین مسئولیت پذیر.

روز مهندس بر تمام مهندسین ، معماران و پیمانکاران مبارک باد. به امید ایرانی آباد و سربلند. سایت جامع پیمانکاران

مهندس (به فارسی افغانستان: انجینیر) کسی است که در یکی از رشته‌های مهندسی آموزش دیده‌باشد و یا به طور حرفه‌ای در آن رشته مشغول به کار باشد. مهندسان از فناوری، ریاضیات، و دانش برای حلّ مسائل کاربردی استفاده می‌کنند.

ریشه واژهٔ مهندس ریشه واژهٔ مهندس واژه فارسی است.

این واژه در فارسی میانه به گونه ای تلفظ می‌شده که پس از وام گرفته شدن این واژه از سوی عربی و صرف آن در یکی از بابهای آن زبان واژه مهندس به معنی اندازه گر از آن ساخته شده است.

اما امروزه مهندس به کسی اطلاق می‌شود که به یکی از علوم مهندسی آشنا باشد و در میان عامه کسی که هندسه بداند را مهندس خطاب نمی‌کنند.

در افغانستان از واژه انگلیسی آن استفاده میشود. در ابتدا، مهندس به کسی گفته می‌شد که ماشین‌های نظامی را می‌راند.

مفهوم مهندس غیر نظامی در قرن شانزدهم در هلند پدید آمد و به سازندگان پلها وجاده‌ها نسبت داده می‌شد، و سپس این مفهوم(مهندس) درانگلیس وسایر کشورها هم ظاهر شد.

وظایف یک مهندس وظایف مهندسی بدین گونه‌اند که یک مهندس میبایست محدودیت‌های مربوطه را تشخیص دهد تا بتواند به دستاوردهای لازم برسد. محدودیت‌ها شامل منابع در دسترس، محدودیت‌های جسمانی یا فنی، آمادگی برای پیرایش‌ها یا افزایش‌های آینده، و دیگر عامل‌ها مانند نیازهای هزینه ای، ساخت‌پذیر بودن، و کاربردی بودن می‌باشد.

با درک این محدودیت ها، مهندس، شناسه‌ها و مشخصات حدودی که یک شیء یا سامانه می‌تواند در چارچوب آن ساخته شود را مشخص کرده و ارائه می‌دهد. از اینرو ملاحظات بسیاری بر روی کار مهندسی تأثیر دارند. که از آن دسته ملاحظات دقت بالا توانای تحلیل کنش ها و وا کنش ها می باشد .

یک مهندسی موفق در بالا رفتن سطح زندگی بشر تاثیر بسزای می گذارد بنابر این یک مهندس علاوه بر دانستن قوانین فیزیکی وشیمیایی جهان هستی باید از قوه تخیل بالای بر خوردار باشد که موجب گسترش دانش بشر می شود.

یک مهندس با در نظر گرفتن قوانین و استفاده بجا از آنها و ترکیب موثر برخی از آنها قادر خواهد بود نیاز های اجرای نسل بشر را در کمترین زمان و با بالاترین بازده بر طرف ساخته .

مهندس با درک بهتری که از قوانین هستی دارد علاوه بر طراحی تولید و راه اندازی در زمینه نیاز های حال و آینده بشر باید از قدرت تحلیل خود در رسیدن به بهترین بازده تلاش کرده و بهره وری را افزایش دهد .

مهندس کسی است که مساله را به شکل فرمول در می اورد.

مهندس

روز مهندس

معرفی رشته های مهندسی

روز بزرگداشت دانشمند بزرگ ایرانی "خواجه نصرالدین و روز مهندس روز مهندس

در قدیم مهندس به شخصی اطلاق میشده که به علم هندسه آگاهی می داشت.

روزپنجم اسفند در تقویم‌ها روز بزرگداشت دانشمند بزرگ ایرانی "خواجه نصرالدین طوسی " و "روز مهندسی" اعلام شده است.

هفتصد و پنجاه و چهارسال از درگذشت دانشمند بزرگ ایرانی خواجه نصرالدین طوسی می‌گذرد اما هنوز هم دستاوردهای علمی و آراء این دانشمند ایرانی محل رجوع است.

خواجه نصرالدین طوسی از بزرگترین فلاسفه و ریاضی‌دانان و دانشمندان ایرانی است که پس از بزرگانی مانند "فارابی"، "ابوریحان بیرونی"، "ابوعلی سینا" و "رازی " ظهور کرد و اگر امروز روز بزرگداشت اورا روز مهندسی گرفته‌اند. تعدادی از رشته های مهندسی پرطرفدار:

 

هوانوردی - خلبانی هوانوردی - مراقبت پرواز هوانوردی-ناوبری هوایی ، مهندسی نساجی ، مهندسی نفت ، مهندسی هوا فضا ، مهندسی مواد ً ، مهندسی معماری مهندسی مکانیک مهندسی مکانیک نیروگاه مهندسی کشاورزی مهندسی ماشینهای ریلی مهندسی معدن مهندسی فر ماندهی وکنترل هوایی مهندسی فناوری اطلاعات (IT) مهندسی کامپیوتر مهندسی عمران مهندسی صنایع مهندسی شیمی مهندسی سیستم مهندسی شهرسازی مهندسی دریا مهندسی رباتیک مهندسی پلیمر مهندسی خط و سازه های ریلی مهندسی حمل و نقل ریلی مهندسی برق مهندسی بازرسی فنی مهندسی پزشکی و ...

منبع. http://www.beytoote.com/scientific/midanid/engineer-engineerr-day.html

جملات زیبااز مهندسین و پیمانکاران روز مهندس

از یک زندگی زیبا در این است که امروز با “خدا” گام برداری و برای فردا به او اعتماد کنی. مهندس، روزت مبارک!

سعی کنید هر موفقیتی کسب می کنید از آن لذت ببرید ولی به آن راضی نشوید.

روز مهندس بر مهندسین سختکوش و فعال هم میهنی مبارک

یکی گفت :

من که فسفر به مغزم نرسید و مهندس نشدم ، اما این روز را به همه مهندسین تبریک میگم.

به امید روزی که مهندسان عزیزمان از شغلهای کاذب و کنج های خانه رهایی یابند و به تعلقات خود بازگردند.

خدا به دادت برسه مهندس جان ریاضی که مسلط شدی و سر از دو دوتا چهارتا در آوردی خیلی کارت سخته.

خلاصه روزت مبارک مهندس.

دو راه برای خانم مهندس شدن هست:

۱) اینقدر درس بخونی تا خانم مهندس شی… ۲) یا اینکه یه شوهر مهندس پیدا کنی.

داستان : وسط یک شهر یه چاهی بوده، ‌مردم به چاه میافتادند و زخمی می‌شدن. مردم و جمعی از مهندسان داخل شهرداری یک جلسه برگزار می‌کنند ، که برای این مشکل یک راه حل پیدا کنند. یکی از مهندسان بپا میشود میگوید : یافتم ! ما یک آمبولانس می‌گذاریم بغل این چاه، ‌هرکی افتاد توش رو سریع ببره بیمارستان. ملت همه هورا می‌کشن..آفرین! ایول! دمت گرم! یک مهندس دیگه پا میشه میگه: الحق که همتون نفهمید! آخه اینم شد راه حل؟! ملت میگن، خوب تو میگی چی‌کار کنیم؟ یارو میگه: بابا تا اون آمبولانس طرف رو برسونه بیمارستان، که بدبخت جون داده. ما باید یک بیمارستان کنار این چاه بسازیم، که همه بهش سریع دسترسی داشته باشن! ملت دیگه خیلی حال می‌کنن، کف می‌زنن سوت می‌کشن، که ایول بابا تو چه مخی داری! یهو یه مهندس دیگه پا میشه میگه: آخه این شد راه حل؟! این همه خرج کنیم یک بیمارستان بسازیم کنار چاه که چی بشه؟ مردم تعجب می‌کنن،‌میگن: خوب تو میگی چیکار کنیم؟ یارو میگه: بابا این که واضحه، ما این چاهو پر می‌کنیم، میریم نزدیک یک بیمارستان یک چاه می‌زنیم!

مهندسه می ره معدن بقی اش برا بعدن.

جناب پروفسور حسابی میفرماید

دنیا آن‌قدر وسیع هست که برای همه مخلوقات جایی باشد؛ پس به جای آن‌که جای کسی را بگیریم، تلاش کنیم جای واقعی خود را بیابیم. روحش شاد روز مهندس بر همه آنانکه مهندس وجود خویشند مبارک باد

تا مهندس نباشی و لذت مقاومت مصالح ۱و۲ ٬ استاتیک و از همه مهم تر ریاضی۱ پاس کردن را نچشیده باشی ، هیجان و احساس غرور زائدالوصف ناشی از خواندن این اس ام اس را در نمی یابی.

برای مهندسین بن بستی وجود ندارد آنان یا راهی را خواهند یافت یا راهی را خواهند ساخت یا در کل منکر هر راهی میشوند روز مهندس گرامی باد.

مهندس بعد از این واحد پاس نکن کلاس دو در کن استاد مسخره کن خلاصه دانشجوی نمونه. روزت مبارک .

گالیله گفته :”بنای هستی بر مبنای هندسه است.”

روز مهندس مبارک

بیل و کلنگ و کاردک سیمان و سنگ و آهک آسفالت گرم و غلتک روز شما مبارک.

 

دست هایی که میسازند مقدس ترند از لب هایی که دعا میخوانند. (کوروش کبیر)

روز مهندس مبارک

روز مهندس بر شما بهترین و مناسبترین جانشین پت و مت مبارک

به سلامتی

مهندس به سلامتی تمام کسانی که مهندسی را درک کردند، به سلامتی تمام کسانی که پلی ساختند از انتهای بن بست کوچه ی رفاه تا بیکران، به سلامتی تمام کسانی که خود را شبانه روز وقف کردند تا همگان شبانه روزی روشن داشته باشند، به سلامتی تمام کسانی که لذتش را فهمیدند نه آنان که تنها به نامش خوانده شدند.

شکوفایی تمدن بشر، حاصل ایده های مهندسین تلاشگر است. پنجم اسفند روز مهندس بر جنابعالی مبارک

مصاحبه شغلی یک مهندس در پایان مصاحبه شغلی برای استخدام در شرکتی، مدیر منابع انسانی شرکت از مهندس جوان صفر کیلومتر پرسید: « برای شروع کار، حقوق مورد انتظار شما چیست؟» مهندس گفت: «حدود ۷۵۰۰۰ دلار در سال، بسته به اینکه چه مزایایی داده شود.» مدیر منابع انسانی گفت: «خب، نظر شما درباره ۵ هفته تعطیلی، ۱۴ روز تعطیلی با حقوق، بیمه کامل درمانی و حقوق بازنشستگی ویژه و خودروی شیک و مدل بالا چیست؟» مهندس جوان از جا پرید و با تعجب پرسید: «شوخی می‌کنید؟ » مدیر منابع انسانی گفت: «بله، اما یادت باشه اول تو شروع کردی »

هرموقع که از این خراب شده فارغ التحصیل شدی ، اون موقع این روز رو بهت تبریک میگم …

اما در سایت جامع پیمانکاران از روز اول که وارد دانشگاه ساختمان شدید به شما مهندس میگوییم. منبع maskanesabz.com

مراسم بزرگداشت روز مهندس و دانشمند بزرگ خواجه نصیر الدین طوسی :

همزمان با سالروز گرامیداشت مقام خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندسی، مراسم جشنی از سوی انجمن علمی دانشکده فنی و مهندسی در سالن آمفی تئاتر دانشگاه اردکان برگزار شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیمانکاران ،در این مراسم ابتدا سرپرست دانشگاه در سخنانی با گرامیداشت سالروز تولد خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندسی، از انجمن علمی دانشکده فنی و مهندسی قدردانی کرد و انجمن های علمی دانشگاه را یک فرصت ارزنده ای توصیف کرد که می توانند منشأ اقدامات بزرگ علمی باشند.

دکتر غفوری چرخابی سپس با بیان اینکه دانشمندان بزرگی چون خواجه نصیرالدین طوسی از جهان اسلام برخاسته اند افزود:

فلسفه از یونان به حوزه اسلامی آمد و بارور شد و از طرفی علوم تجربی از تمدن اسلامی به اروپا رفت و بارور شد و این باعث شد که تاحدودی دست مسلمانان از دانشهای تجربی خالی شود اما بر عهده دانشمندان، دانشجویان و اساتید کشورهای اسلامی و به ویژه محقیقین ایرانی است تا با تلاش و کوشش میراث گذشته را برگردانند و مجدداً سرآمد جهان شوند. در ادامه مراسم سرپرست دانشکده فنی مهندسی هم در سخنانی به تلاش های محققین در دست یابی کشفیات علمی پرداخت و ایمن سازی مسیر تحقیق را یکی از بزرگترین دستاوردهای دانشمندان در حوزه پژوهش و تحقیق عنوان کرد. دکتر الهی فردعشق به دانش اندوزی را عنصر اصلی سوق دادن محقق به سوی تحقیق تا دست یابی به نتیجه دانست و افزود: فضای ایجاد شده به ویژه در دانشگاه ها جهت تحقیقات علمی حاصل زحمات محققانی است که در راه کشف حقیقت های علمی حتی از جان خویش نیز مایه گذاشته اند.

وی همچنین راه سعادت انسان را پیمودن مسیر علم و تعهد عنوان و از دانشجویان خواست میل به دانش اندوزی را همواره در خود تقویت کنند. در پایان این مراسم که همراه با برنامه های شاد و متنوع و اجرای مسابقه همراه بود از ۱۸ نفر از دانشجویان برتر دانشکده فنی مهندسی تجلیل و هدایایی اعطا شد.

منبع این خبر: http://ardakangooya.ir/

گرداوری و ‌ویرایش سایت جامع پیمانکاران ساختمان


:: برچسب‌ها: اخبار و خبر روز