وبسایت گروه سوناسازان Art Persian building sauna فن و هنر ایران زمین www.healthsauna.ir

  
WWW.HEALTHSAUNA.IR
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، به سایت گروه سوناسازان خوش آمدید جهت تماس با ما به شماره  02177308232 - 09191210119 تماس بفرمایید . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
ابداع مخترع ایرانی برای رسوب‌زدایی آب
نوشته شده در یکشنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩۳
ساعت : ۱:٠۳ ‎ق.ظ
نویسنده : { فربد حیدری } Farbod Heidari

ابداع مخترع ایرانی برای رسوب‌زدایی آب

تصفیه آب

گروه دانش و سلامت زهرا رفیعی

جهت مشاهده تجهیزات و دستگاه ضد رسوب بر روی لینک زیر کلیک کنید .

گرداوری گروه fhi فن و هنر ایران زمین

آب

تصفیه آب


یک مخترع ایرانی موفق به ساخت نمونه داخلی ضدرسوب الکترونیکی شد.

این دستگاه با اتصال به تأسیسات حرارتی - برودتی ساختمان‌ها ، ورزشگاه‌ها، هتل‌ها و ماشین‌آلات صنعتی و صنایع گوناگون می‌تواند مانع از ایجاد رسوبات آب بر جداره لوله‌ها شود .

ابراهیم صفایی در گفت‌و‌گو با خبرنگار همشهری گفت: استفاده از این فناوری به طور متوسط موجب کاهش مصرف 40درصد گاز، 20درصد برق و 10درصد آب می‌شود. رسوب آب مانند عایق عمل کرده و از تبادل حرارت در تأسیسات جلوگیری می‌کند.

وی در مورد مزیت‌های زیست‌محیطی این فناوری گفت:

کاهش آلودگی هوا در شهر‌های بزرگ یکی از مزایای این دستگاه است.

با کاهش مصرف گاز، به همان میزان، تولید گاز‌های منو‌اکسید‌کربن و دی‌اکسید‌کربن کاهش می‌یابد.

نتایج آزمایش های ما نشان می‌دهد که با استفاده از این فناوری بر مشعل بویلر و دیگ‌های آب داغ، در اثر به‌سوزی گاز، به میزان 33درصد منو‌اکسید تولید شده کاهش و راندمان انرژی افزایش می‌یابد.

رسوب‌زدایی از لوله‌های تأسیسات (روش رزینی)

وی افزود:

 

استفاده از اسید و نمک برای رسوب‌زدایی از لوله‌های تأسیسات (روش رزینی) سال‌هاست آ‌ب‌های زیرزمینی را آلوده می‌کند.

حجم آلودگی ناشی از مصرف اسید و نمک در شهر‌های بزرگ بیش از میلیون‌ها لیتر است که خسارات جبران‌ناپذیری بر محیط زیست وارد می‌کند.

وی درباره مزیت دستگاه ضدرسوب الکترونیکی تولید داخل نسبت به نمونه‌های خارجی آن گفت: این دستگاه علاوه بر قیمت پایین آن ( یک ‌دهم نمونه خارجی ) با نمونه آب کشور همخوانی بیشتری دارد.

استفاده از امواج الکترومغناطیس برای جلوگیری از تشکیل رسوب

به دلیل شرایط متفاوت آب ‌و‌هوایی کشور سختی آب در اکثر مناطق کشور متفاوت است. نمونه خارجی این دستگاه در سال1995 توسط سازمان فضایی ناسا اختراع شده است.ابراهیم صفایی در مورد طرز کار این دستگاه گفت: در این روش از امواج الکترومغناطیس برای جلوگیری از تشکیل رسوب در تأسیسات استفاده می‌شود. به طوری که ملکول‌های آب با استفاده از امواج رادیویی کم بسامد و با شکل مربعی بین 1500 تا 40هزار بار در ثانیه به ارتعاش در‌می‌آیند.

آب

با عبور آب از میان میدان انرژی متغیر در ساختمان بلوری و منظم کلسیم و منیزیم تغییراتی ایجاد می‌شود و کلسیت به آراگونیت تبدیل می‌شود.

آراگونیت گونه‌ای از کربنات کلسیم است که در محلول به حالت معلق باقی می‌ماند و به سطح لوله و مخازن نمی‌چسبد. این دو از نظر فرمول شیمیایی یکسان‌ هستند ولی ساختار بلورین متفاوتی دارند.

این دستگاه رسوبات قدیمی بر دستگاه‌ها را نیز معلق می‌کند؛ بدین صورت که میدان مغناطیسی ذکر شده تمام ملکول‌های دوقطبی مثل کربنات‌کلسیم را به ارتعاش در‌می‌آورد و زمانی که دو قطب یکسان یون‌ها در مقابل یکدیگر قرار‌می‌گیرند دافعه ایجاد می‌کنند؛ از طرف دیگر در اثر این نوسانات، پیوندهای هیدروژنی بین مولکول‌ آب به تدریج شکسته شده و همچنین کریستال‌های خنثی تشکیل می‌شوند.

به موجب این دو عامل، مولکول‌های آزاد آب افزایش می‌یابد و در نتیجه بر حلالیت آب اضافه می شود؛ در نتیجه امکان تشکیل بلورهای رسوبی از میان می‌رود و رسوبات قدیمی نیز به‌تدریج به ذرات معلق در آب تبدیل می‌شوند. این اثرات بعد از عبور جریان آب از میدان مغناطیسی تا حداقل برد یک ‌کیلومتر در آب ماندگار است.

این محقق درباره خاصیت میکروب‌کشی این دستگاه گفت: یکی از آزمایش‌هایی که اخیرا به کمک یکی از آزمایشگاه‌های طرف قرارداد با وزارت بهداشت انجام شد تست از بین بردن میکروب اسهال از این طریق بود. پس از استفاده 15دقیقه‌ای از این روش تعداد میکروب‌ها از دومیلیون واحد به دوهزار واحد کاهش یافت.

منبع : همشهری آنلاین

 


 

یخچال‌های همراه

اگر بخواهید همیشه یك نوشیدنی خنك در دسترس داشته باشید به یك یخچال نیاز دارید. اما حتی ابعاد كوچك‌ترین یخچال‌ها هم به اندازه‌ای است كه نمی‌توانید همیشه و در همه حال آن را همراه داشته باشید.

تنها راه ممكن این است كه هرگاه احساس تشنگی كردید از فروشگاهی كه در مسیرتان می‌بینید یك نوشیدنی خنك بخرید.

یخچال‌های همراه

اما اگر بخواهید مقداری از این نوشیدنی را نگه دارید تا هرگاه احساس تشنگی كردید آن را بنوشید باز هم با مشكل مواجه می‌شوید، چون به محض این‌كه قوطی نوشیدنی را از یخچال خارج می‌كنید بسرعت گرم می‌شود.

حال تصور كنید یك قوطی نوشیدنی داشته باشید كه بتوانید در مدت زمان كوتاهی نوشیدنی داخل آن را خنك كنید.

گروهی از محققان طرح جدیدی برای قوطی‌های خنك شونده ارائه كرده‌اند. در قسمت زیر این قوطی‌ها كلیدی وجود دارد كه می‌توانید تنها در مدت زمان دو دقیقه دمای نوشیدنی داخل آن را 15 درجه سانتی گراد كاهش دهید.

یخچال‌های همراه

البته سال 1998 نیز یكی از شركت‌های معروف در زمینه تولید نوشابه تصمیم گرفت نسل جدیدی از قوطی‌های نوشیدنی خنك شونده را روانه بازار كند كه در طراحی و ساخت آن از گازهای گلخانه‌ای استفاده شده بود كه می‌توانست تهدیدی جدی علیه محیط زیست و عاملی برای افزایش میزان انتشار این گازهای آلاینده باشد و به این ترتیب پس از مدتی با توجه به مخالفت‌های مطرح شده با شكست مواجه شد و در نهایت نیز اجرایی نشد.

پس از آن گروهی از افرادی كه در این زمینه فعالیت داشتند، پژوهش‌هایی انجام دادند تا این‌كه سرانجام گروهی از محققان طرح جدیدی برای ساخت بطری‌های خنك شونده ارائه كردند.

گروهی از محققان طرح جدیدی برای قوطی‌های خنك شونده ارائه كرده‌اند. در قسمت زیر این قوطی‌ها كلیدی وجود دارد كه می‌توانید تنها در مدت زمان دو دقیقه دمای نوشیدنی داخل آن را 15 درجه سانتی گراد كاهش دهید

در این بطری‌ها برای كاهش دمای نوشیدنی درون بطری از گاز دی‌اكسید كربن استفاده می‌شود. در حقیقت فرآیند كاهش دمای نوشیدنی در این قوطی‌ها شبیه عملكرد تعرق در بدن است.

بدن موجودات زنده نیز هنگام مواجهه با گرما برای كاهش دما از تعرق یا به عبارتی تبخیر آب بدن از طریق پوست به‌عنوان راهكاری برای خنك شدن استفاده می‌كند.

داخل قوطی‌هایی كه این قابلیت را دارند یك تبادلگر حرارتی وجود دارد كه در تماس با نوشیدنی داخل قوطی به‌عنوان یك واسط میان گاز دی‌اكسید كربن تحت فشار داخل قوطی نوشیدنی داخل آن عمل می‌كند.

 یخچال‌های همراه

به محض این‌كه كلید تعبیه شده ته قوطی را فشار می‌دهید، دریچه‌ای كه گاز دی‌اكسید كربن آزاد می‌كند باز می‌شود و به این ترتیب گاز دی‌اكسید كربن تبخیر شده و در فضا منتشر می‌شود.

تبخیر دی‌اكسید كربن مستلزم صرف انرژی است. انرژی مورد نیاز این فرآیند از نوشیدنی داخل قوطی تامین می‌شود و به این ترتیب دمای مایع داخل قوطی كاهش می‌یابد.

داخل این قوطی‌ها محفظه‌ای وجود دارد كه با فشار دادن كلید انتهای قوطی، دریچه محفظه باز شده و مولكول‌های گاز دی اكسید كربن كه تحت فشار بوده‌اند از داخل آن خارج و در محیط اطراف منتشر می‌شوند.

با خروج گاز دی اكسید كربن دمای محفظه داخل قوطی كاهش می‌یابد و برای جبران كاهش دما، گرما از مایع درون قوطی به این محفظه منتقل می‌شود و دمای نوشیدنی كاهش می‌یابد.

به این ترتیب در مدت دو دقیقه دمای نوشیدنی تا 15 درجه سانتی‌گراد كاهش خواهد یافت.

 

 

 

بخش دانش و زندگی تبیان

منبع: جام جم

 ماده‌ای كه قوانین فیزیك را به چالش می‌كشد

ماده‌ای كه قوانین فیزیك را به چالش...

بالشتی را تصور كنید كه وقتی به آن تکیه می دهید تا سرتان را روی آن بگذارید، به جای این كه به داخل فرو برود، به سمت بالا بیاید.

 تولید برق از گرمای اگزوز

تولید برق از گرمای اگزوز

گرمای زیاد اگزوز برخی هواپیماها، مهندسان را به فكر ساخت ژنراتور ترموالكتریكی انداخت كه انرژی اتلافی را به نیروی الكتریكی در پرواز تبدیل می‌كند.

 ابداع مخترع ایرانی برای رسوب‌زدایی آب

ابداع مخترع ایرانی برای رسوب‌زدایی آب

یک مخترع ایرانی موفق به ساخت نمونه داخلی ضدرسوب الکترونیکی شد. این دستگاه با اتصال به تأسیسات حرارتی- برودتی ساختمان‌ها، ورزشگاه‌ها، هتل‌ها و ماشین‌آلات صنعتی و صنایع گوناگون می‌تواند مانع از ایجاد رسوبات آب بر جداره لوله‌ها شود.

:: برچسب‌ها: ساختمان, تصفیه آب, گروه, فن و هنر ایران زمین