وبسایت گروه سوناسازان Art Persian building sauna فن و هنر ایران زمین www.healthsauna.ir
 
 
WWW.HEALTHSAUNA.IR
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، به سایت گروه سوناسازان خوش آمدید جهت تماس با ما به شماره 09123240237 تماس بفرمایید . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
 
ساعت : ٢:٤٠ ‎ب.ظ
نویسنده : { فربد حیدری } Farbod Heidari
نظرات

اسرار طول عمر گل نیلوفر آبی مقدس

نیلوفرآبی گیاهی است که از زمین گل‌‌‌‏آلود، ‌‌‌‏با شکوفه‌‌‌‏هایی زیبا و برگ‌‌‌‏هایی بی‌‌‌‏عیب و نقص و سبز‌‌‌‏ که به‌‌‌‏اندازه‌‌‌‏ی یک پیتزای بزرگ است، بدون آلودگی سر از آب بیرون می‌‌‌‏آورد.

کشف راز‌‌‌‏های ضد‌‌‌‏پیری

منبع : سایت

گرداوری : سایت جامع پیمانکاران

 

اخیراً تیمی متشکل از ۷۰ دانشمند موفّق‌‌‌‏شدند توالی ژنوم (ژنوم، همهDNA موجودات زنده است که شامل کل ژنهای آنها می شود) گل نیلوفرآبی را مشخص‌‌‌‏کنند که این امر به دانشمندان کمک ‌‌‌‏می‌‌‌‏کند توانایی زنده‌‌‌‏ ماندن این گیاه را در طول هزاران سال، درک‌‌‌‏کنند. نیلوفر آبی سمبل نامیرایی و رستاخیز است که در طول نسل‌‌‌‏ها برای مردم الهام‌‌‌‏بخش ایمان بوده‌‌‌‏است. (سیل لِبار)

نامیرایی یا انوشگی عبارت است از توانایی زیستن بدون زمان پایان یا مرگ. مفهوم انوشگی به دوران اساطیری باز می‌گردد که مردم خدایان خود را بی‌مرگ می‌دانستند.

آیا انسان می تواند نامیرا شود

اخیراً تیمی از ۷۰ دانشمند توانستند اسرار این گیاه باستانی را آشکار سازند. این گیاه می‌‌‌‏تواند در شرایط بسیار سخت برای صدها سال زنده ‌‌‌‏بماند.

 

محققانی از ایالات ‌‌‌‏متحده، چین، استرالیا و ژاپن توالی ژنوم گل نیلوفر آبی مقدس (Nelumbo nucifera) را به‌‌‌‏دست‌‌‌‏آوردند. اعتقاد براین‌‌‌‏است که این گل راز‌‌‌‏هایی برای طول عمر بیشتر دربردارد.

 

جین شین میلر، دانشمند ارشد دانشگاه یو‌‌‌‏سی‌‌‌‏ال‌‌‌‏اِی در مطلبی در یکی ‌‌‌‏از نشریات اظهار داشت: "ژنوم گل نیلوفرآبی، یکی از قدیمی‌‌‌‏ترین ژنوم‌‌‌‏های جهان است و اکنون ما الفبای آن را شناسایی‌‌‌‏کرده‌‌‌‏ایم. زیست‌‌‌‏شناسان مولکولی اکنون می‌‌‌‏توانند به راحتی بفهمند که چگونه ژن‌‌‌‏های آن در زمان‌‌‌‏های بسیار سخت خود را با شرایط وفق‌‌‌‏می‌‌‌‏دهند و چرا بذر این گیاه می‌‌‌‏تواند ۱۳۰۰ سال زنده‌‌‌‏بماند. این کشف گامی‌‌‌‏است به‌‌‌‏سوی کشف راز‌‌‌‏های ضد‌‌‌‏پیری."

 

"گیاه نیلوفرآبی، سوسن سفید آبی و سوسن آبی رود نیل در مصر نیست.

نیلوفرآبی گیاهی است که از زمین گل‌‌‌‏آلود، ‌‌‌‏با شکوفه‌‌‌‏هایی زیبا و برگ‌‌‌‏هایی بی‌‌‌‏عیب و نقص و سبز‌‌‌‏ که به‌‌‌‏اندازه‌‌‌‏ی یک پیتزای بزرگ می‌‌‌‏باشد، بدون آلودگی سر از آب بیرون می‌‌‌‏آورد."

 

(جین شین-میلر، دانشمند ارشد دانشگاه یوسی‌‌‌‏ال‌‌‌‏ای)

 

نیلوفر آبی که به‌‌‌‏خاطر پاکی معنوی و طول عمر آن مورد احترام‌‌‌‏است، نه ‌‌‌‏تنها می‌‌‌‏تواند در شرایط آب و هوایی سخت زنده‌‌‌‏بماند، بلکه بذر آن تا هزاران سال قابلیت ادامه‌‌‌‏ی حیات را دارد. با‌‌‌‏وجود گذشت قرن‌‌‌‏ها، پروتئین موجود در بذر این گیاه قادر به افزایش جوانه‌‌‌‏زنی آن حتی در زمان نبود نور خورشید می‌‌‌‏باشد.

 

شن میلر به اپک‌‌‌‏تایمز گفت:

"بذر نیلوفر آبی می‌‌‌‏تواند به فعال‌‌‌‏سازی ژن‌‌‌‏هایی بپردازد که در تولید پروتئین‌‌‌‏هایی برای اصلاح و تحمل شرایط محیطی طاقت‌‌‌‏فرسا موثرهستند. این قواعد ژنتیکی منبعی بی‌‌‌‏همتا و با‌‌‌‏ارزش برای بررسی این گیاه می‌‌‌‏باشد."

 

وی اظهار‌‌‌‏داشت که درصد بالایی از پروتئین دانه‌‌‌‏ی این گیاه حتی در هوای بسیار گرم، سیال و مایع می‌‌‌‏ماند. این پروتئین‎ها با قابلیت تحمل گرما، برای غلبه بر شرایط طاقت‌‌‌‏فرسا، حیاتی هستند.

 

در اوایل دهه‌‌‌‏ی ۹۰ میلادی، شن میلر مسئول تیمی تحقیقاتی از دانشگاه یو‌‌‌‏سی‌‌‌‏ال‌‌‌‏ای در شمال‌‌‌‏شرق چین بود که توانست از بستر دریاچه‌‌‌‏ای، بذر گیاه نیلوفرآبی را کشف کند که با‌‌‌‏ وجود عمر۱۳۰۰ ساله‌‌‌‏ی آن قادر به رویش بود. این کشف تنها به‌‌‌‏دلیل این حقیقت که بذر گیاهان دیگر تقریبا تا ۲۰ سال یا کمتر قابل رویش هستند، از اهمیت برخوردار بود. به‌‌‌‏گفته‌‌‌‏ی او این بذر یکی از قدیمی‌‌‌‏ترین دانه‌‌‌‏های قابل رویش است که عمر آن از طریق کربن رادیواکتیو تخمین‌‌‌‏زده‌‌‌‏شده و بیشترین مطالعه بر روی آن انجام‌‌‌‏شده‌‌‌‏است.

 

بعدها در سال ۱۹۹۶، تیم دیگری را در چین رهبری کرد. تیم او با کمک کشاورزان محلی در استان لیانینگ، به جمع‌‌‌‏آوری دانه‌‌‌‏های ۴۵۰ تا ۵۰۰ ساله‌‌‌‏ی گیاه نیلوفرآبی پرداخت. بیش‌‌‌‏از ۸۰ درصد از این دانه‌‌‌‏ها قادر به رویش بودند که این امر نشان‌‌‌‏دهنده‌‌‌‏ی این است که این گیاه دارای سیستم ژنتیکی قدرتمندی است که می‌‌‌‏تواند نقص‌‌‌‏های ژنتیکی خود را که از عمر زیاد آن ناشی‌‌‌‏می‌‌‌‏شود، اصلاح‌‌‌‏کند.

 

بنابراین مطلب منتشر شده، ژنوم نامتعارف گیاه نیلوفر آبی برای بقا، مهارت دیگری نیز به او می‌‌‌‏دهد: "برگ‌‌‌‏های آن آلودگی و آب را دفع‌‌‌‏می‌‌‌‏کند، گل‌‌‌‏هایش برای جذب گرده، گرما را افزایش می‌‌‌‏دهد و پوشش میوه‌‌‌‏ی آن حاوی آنتی‌‌‌‏بیوتیک و پارافین است که جوانه‌‌‌‏زنی دانه را تضمین‌‌‌‏می‌‌‌‏کند."

 

مردم اغلب سوسن آبی را با نیلوفر آبی اشتباه‌‌‌‏می‌‌‌‏گیرند اما به گفته‌‌‌‏ی شن میلر نیلوفرآبی نه سوسن آبی است و نه سوسن آبی مقدس مصری است.

نیلوفرآبی گیاهی است که از زمین گل‌‌‌‏آلود، ‌‌‌‏با شکوفه‌‌‌‏هایی زیبا و برگ‌‌‌‏هایی بی‌‌‌‏عیب و نقص و سبز‌‌‌‏ که به‌‌‌‏اندازه‌‌‌‏ی یک پیتزای بزرگ است، بدون آلودگی سر از آب بیرون می‌‌‌‏آورد.

 

درک سیستم اصلاحی و ترمیم این گیاه، نگرش عمیقی را نسبت به توانایی سالم‌‌‌‏ماندن آن با وجود طول عمر بالایش ایجاد‌‌‌‏می‌‌‌‏کند. ژنوم تازه کشف‌‌‌‏شده‌‌‌‏ی این گیاه راههای جدیدی را در همه‌‌‌‏ی زمینه‌‌‌‏ها‌‌‌‏ی تحقیقات زیست‌‌‌‏شناسی ارائه‌‌‌‏می‌‌‌‏دهد.

به‌‌‌‏گفته‌‌‌‏ی شن میلر: "تازه تحقیقات بیشتر در دیگر زمینه‌‌‌‏ها آغاز‌‌‌‏شده‌‌‌‏است."

 

این تحقیق در مجله‌‌‌‏ی زیست‌‌‌‏شناسی ژنوم در ماه می امسال به چاپ رسیده‌‌‌‏است.

 

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‏شود.

 

نویسنده : شاید زمانی برایم عجیب بود ، زمانی که در باغ سقیر فنلاند در منطقه جمشیدیه تهران استخر میساختیم و مستر کارل دستور ساخت یک مرداب را برای پروش گیاه نیلوفر آبی دادند . خیلی هزینه کردند و محیطی به بزرگی یک زمین والیبال را به این امر اختصاص دادند . البته از بعد آن دیگر خبری ندارم .

مطمئنا ارزش این همه هزینه را داشته !

با تشکر از توجه شما ف. حیدری

لینک سایت گل نیلوفر : سایت


:: برچسب‌ها: