وبسایت گروه سوناسازان Art Persian building sauna فن و هنر ایران زمین www.healthsauna.ir
 
 
WWW.HEALTHSAUNA.IR
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، به سایت گروه سوناسازان خوش آمدید جهت تماس با ما به شماره 09123240237 تماس بفرمایید . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
 
کدام چوب بادوام تر است؟ چوب گردو یا چوب ملچ
نوشته شده در جمعه ٩ خرداد ۱۳٩۳
ساعت : ۱٢:۳٧ ‎ق.ظ
نویسنده : { فربد حیدری } Farbod Heidari
نظرات

 

کدام چوب بادوام تر است؟

 چوب گردو ، چوب ملچ ، چوب راش ، چوب هاى روسى یانراد ، چنار  ،

 اخبار ایران و جهان اقتصاد و بازرگانی صنایع چوب

 

گرداوری : سایت جامع پیمانکاران

صنایع چوب و دکوراسیون فن و هنر ایران زمین

 

 رئیس اتحادیه مبلسازان و درودگران نیز مى گوید:

متاسفانه چوب هایى که از داخل به دست ما مى رسد، اکثرا خیس است و قابلیت استفاده ندارد.

 

چوب گردو با یکهزار سال دوام، بهترین چوب موجود در بازار است که عمدتا برای ساخت در، پنجره و ضریح امامزاده ها از آن استفاده می شود.

وضعیت چوب در کشور به دلیل شرایط خاصی که دارد، واردات این کالا را به ایران اجباری کرده است.


 

درست است که چوب راش کشور ما در دنیا حرف اول را مى زند، اما براى جلوگیرى از تخریب جنگل ها ناگزیریم واردات چوب را بپذیریم.

نابودى جنگل ها در کشور عواقب ناخوشایندى در پى دارد.

از این رو واردات در این زمینه بهترین گزینه است.

رجبى راد، رئیس اتحادیه صادرکنندگان مبلمان و لوازم ادارى در این خصوص مى گوید:

نحوه برداشت از جنگل ها در کشور ما علمى نیست و حدود ۵۰ درصد چوب هاى داخلى به دست آمده از جنگل، قابلیت استفاده ندارد و از بین مى رود.

همچنین دستگاه هاى خشک کن مطلوب هم در ایران وجود ندارد، بنابراین کالاهایى که با استفاده از این نوع چوب ها ساخته مى شوند، مرغوب نیستند. از این رو ما ترجیح مى دهیم از چوب هاى وارداتى استفاده کنیم. البته واردات چوب براى صیانت از جنگل هاى کشور هم موثر است. ناگفته نماند که جنگل اگر برداشت نداشته باشد، مخروبه مى شود و در مواقع ضرورى مى باید برداشت منطقى از جنگل صورت گیرد و این برداشت ها باید جهت حفظ جنگل باشد، اما متاسفانه از جنگل هاى ما برداشت هاى غیر استاندارد مى شود؛ به عنوان مثال برداشت از جنگل براى ساخت کاغذ. جنگل، ثروت ملى است، به همین دلیل باید از آن استفاده بهینه شود. ما براى رعایت منافع عموم، پیشنهاد واردات چوب را مطرح کردیم. بسیارى از دولت ها براى حفاظت از جنگل هاى کشورشان هزینه حمل چوب هاى وارداتى را تقبل مى کنند و در واقع براى این امر در کشورشان یارانه گذاشته اند، اما متاسفانه در کشور ما هزینه حمل چوب هاى وارداتى به عهده خود خریداران است و با یارانه سوخت، به مصرف چوب هاى داخلى یارانه پرداخت مى شود.

در کنار اظهارات رئیس اتحادیه صادرکنندگان مبلمان و لوازم اداری، ثقفی، رئیس اتحادیه مبلسازان و درودگران نیز مى گوید:

متاسفانه چوب هایى که از داخل به دست ما مى رسد، اکثرا خیس است و قابلیت استفاده ندارد.

البته اگر این مشکل هم حل شود، باز باید در مقابل برداشتى که از جنگل ها مى شود نهال کارى کرد. مثلا در برابر چوبى که از هر درخت به دست مى آید، باید ۳ نهال جایگزین شود. همچنین قاچاق چوب در گذشته در کشور مساله ساز بود که البته امروز این مشکل تا حدودى برطرف شده است.چوب در اقسام مختلف و کیفیت هاى متفاوت کاربردهاى گوناگونى دارد.

در این رابطه حسین افشار امین، یکى از اعضاى رسمى گروه کارشناسان صنایع چوب توضیحات جالب توجهى ارایه مى دهد:

چوب با توجه به کیفیت و زیبایى کارایى مختلفى را به همراه دارد. رایج ترین کاربرد این صنعت در منازل و ادارات است.

درهاى پرسى منازل قاعدتا از چوب هاى روسى یانراد است که اصطلاحا چوب کاج گفته مى شود.

این درها به صورت سه لایی، نئوپان یا MDF پرس مى شود. البته از چوب راش و ملچ نیز بدین منظور مى توان استفاده کرد.

چوب ملچ زیباترین نوع در بین دیگر چوب هاست.

این زیبایى در نقش موجود در این چوب که به صورت موج نمایان شده، هویدا مى شود. شاید این موضوع یکى از دلایل گران تر بودن این نوع چوب در میان دیگر اقسام چوب هاست. در این میان چوب راش را هم نباید نادیده گرفت. البته این نوع از چوب محکم و صنعتى بیشتر براى مبلمان کاربرد دارد و بهترین انواع چوب راش متعلق به کلاردشت است. عمر چوب راش حدود ۱۵۰ سال و چوب ملچ ۱۰۰ سال است که این قضیه حکایت مقاوم تر بودن چوب راش نسبت به ملچ را مسلم مى کند. در این میان، گونه چنار از بین انواع چوب ها با عمر یکهزار ساله براى درهاى ورودى امامزاده ها کاربرد دارد.براى ساخت کابینت ها بیشتر از MDF استفاده مى شود، چراکه دوام بهترى دارد. نئوپان نیز در این زمینه مصرف دارد. همچنین نئوپان هاى ملامینه براى کابینت استفاده مى شود. کمدهاى دیوارى نیز که به صورت چوب کار مى شود، تمام مشخصه هاى درهاى ورودى پرسینگ را در بر دارد.

یکى دیگر از اقسام چوب، چوب گردو است که از گونه هاى نادر و کمیاب است و با برداشت صنعتى به دست مى آید.

چوب گردو داراى رنگ راه دار تیره است که با رگه هاى تیره تر نقش زیبایى به خود گرفته و براى منبت کارى انتخاب مناسبى است. البته متاسفانه در کشور ما از چوب هاى گردو استفاده نادرستى مى شود.

کاربرد چوب گردو در مبلمان مثال آشکارى براى این ادعا است.

 

حسین افشار امین در ارتباط با واردات گونه هاى مختلف چوب مى گوید:

در صورتى که چوب راش کلاردشت ما بهترین نوع در دنیاست ما براى عدم تخریب جنگل ها، این نوع چوب را از رومانى و ترکیه و اروپاى شرقى وارد کشور مى کنیم.

همچنین چوب نراد، از روسیه و فنلاند و بعضى گونه هاى اتریشى نیز وارد کشور مى شود. کارشناس فوق، برداشت غیرحرفه اى دامسراها را یکى از علل تخریب جنگل معرفى مى کند.

افشار امین در ادامه نکته هاى متعددى را یادآور مى شود: در حال حاضر سالانه یکهزار و ۲۰۰ تا ۲ میلیون متر مکعب چوب از جنگل هاى ایران به دست مى آید و حدود ۵/۲ میلیون متر مکعب از خارج وارد مى شود.

این در حالى است که به گفته مسوول روابط عمومى سازمان جنگل ها و مراتع در سال ۱۳۸۱ کارخانه هاى چوب با ۵۰ درصد ظرفیت کار مى کردند. با حذف تعرفه واردات چوب، امیدواریم اولا از تخریب جنگل ها جلوگیرى شود، ثانیا کارخانه هاى صنایع چوب با ۱۰۰ درصد ظرفیت به کار خود ادامه دهند.

کارشناس صنایع چوب در ادامه مى گوید:

طبق آمار منتشر شده حدود ۷۲ هزار واحد صنفى و صنعتى در سراسر ایران در بخش صنعت چوب فعال هستند که در سال ۱۳۷۵ تعداد ۱۱۷۲۵۴ نفر به طور مستقیم در این بخش صنعت مشغول به کار بوده اند.

با توجه به رشد جمعیت و اقبال مردم به این صنعت و گسترش صنایع چوب، تعداد کسانى که به طور مستقیم در این صنعت اشتغال دارند به ۳۵۱۷۶۲ نفر مى رسد و این تعداد با توجه به ۴ هزار نوع کاربردى که براى صنعت چوب و صنایع وابسته به آن تعریف شده، جمعیت زیادى از مردم را به صورت مستقیم و غیر مستقیم با این صنعت و صنایع وابسته به آن به کار گرفته است.

 

تعدادى از کارخانه هایى که به صورت مستقیم و غیر مستقیم از این صنعت ارتزاق مى کنند، عبارتند از:

بخش عظیمى از جنگلدارى و برداشت چوب از جنگل، کارخانه هاى نئوپان سازی، فنرسازی، صنایع پلاستیک، شیشه سازی، میخ سازی، پیچ سازی، چرم سازى و بسیارى دیگر از کارخانه ها که ارتباط تنگاتنگى با صنعت چوب دارند و از این صنعت بهره مند هستند.

افشار امین در خاتمه مى گوید:

متاسفانه این صنعت با این حجم وسیع و گسترده و قابلیت هاى بسیار، تامین کننده نیازهاى فنى و معنوى و فرهنگى جامعه نیست و از حمایت هاى بعضى از مسوولان بى بهره است.

 

 

منبع و محل درج : سایت آفتاب


:: برچسب‌ها: چوب گردو, چوب ملچ, ساخت در, بهترین چوب