وبسایت گروه سوناسازان Art Persian building sauna فن و هنر ایران زمین www.healthsauna.ir
  
WWW.HEALTHSAUNA.IR
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، به سایت گروه سوناسازان خوش آمدید جهت تماس با ما به شماره 02177308232  تماس بفرمایید . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
ساعت : ٥:٠۸ ‎ب.ظ
نویسنده : { فربد حیدری } Farbod Heidari

گروه صنایع چوب و هنر ایران زمین طراج و سازنده دکوراسیون چوبی ،  رنگ کاری و سیلر ، کیلر ، پلی آستر و پلی استر پوست و پولیش 

سیلر ،  رنگ کار چوب ،  سیلر کیلر پلی استر ،  گردوئی ،  خودرنگ ،  رنگ درب تمام چوب ، فندقی ، رنگ کاری ، تعمیرات رنگ ، رنگ مبلمان ، کارگاه رنگ ، کارهای رنگ کاری ، رنگ چوب ، رنگکاری چوب ، رنگکاری مبل ، نیم پلی استر مات و براق ، پلی استرپوست پولیشی نیم پلی استر مات (زمینه چوب برجسته) پلی استر پوست پولیشی ایستاده براق (زمینه چوب برجسته)

آموزش رنگ کاری چوب

رنگ چوب باعث دوام و زیبایی بیشتر چوب میشود ، رنگ چوب به مرور زمان باید تعمیر و نگهداری شوند ؛ مگر آنکه از رنگ خاصی استفاده شده باشد . که متاسفانه در ایران فقط افراد خاص از این رنگ ها برخوردارند ، مثل منبع سازان ، سوناسازان ، افرادی که بام سبز کار میکنند و کسانی که در شرایط خاص کار های چوبی یا فلزی میسازند ،

آموزش رنگ کاری چوب

یک رنگ استاندارد باعث میشود که مواد و تشعشعات مضر برای سازه به آن  نرسد . اگر ویلای بالا را باسیلر و کیلر رنگ کنید در عرض یک هفته نور خورشید آن را قهوه ای و سیاه میکند . برای رنگ این سازه از مواد طبیعی که در  سالهای قدیم نقاشان برای ترسیم اثار ماندگارشان استفاده میکردند ، استفاده شده .

آموزش رنگ کاری چوب

کارگاه رنگ کاری و درودگری فن و هنر 

آموزش رنگ کاری و تغییر دادن رنگ سازه های چوبی

  ( به همراه آموزش پولیش چوب )

 

رنگ خود رنگ

تغییر دادن رنگ چوب

آموزش رنگ کاری چوب

الف: برای رنگ آمیزی چوب ابتدا باید سطح آن را تمیز کرد که به روال زیر انجام میشود

  ابتدا سطح چوب را سمباده زده تا صاف و صیقلی شود

  سیلر را با تینر فوری 10000 رقیق کرده و با قلم مو یا دستمال نرم  به سطح چوب میزنیم ، قدیم کسانی که بالاک الکل کار میکردند این کار را با پنبه انجام میدادند ، اگر در کار با ابزار ماهر هستید با کاردک پهن نیز روی سطوح صاف میتوانی سیلر را پخش و سریع آن را جمع کنید ، این کار باعث میشود سطح زیر کار شما بهتر شکل بگیرد .

پس از خشک شدن سیلر سطح مذکور را سمباده نرم ( از نوع پوساب آهن شماره 180 به بالا ) میزنیم و با دستمال ذرات سیلر را از سطح کار برداشته و تمیز میکنیم ، هر قدر سمباده شما کارکرده تر باشد ، کار شما بهتر و نرم تر میشود ، قبل از اجرای کیلر دو الی چهار بار این روال را انجام دهید تا سطح کار دیگر بعد از سیلر زدن زبر نشود و نیازی به سمباده نداشته باشد ، در نهایت با یک سمباده کهنه دست آخر سیلر را سمباده کنید و آن را با دستمال ابریشمی تمیز کنید ، نظافت و نبود گرد وخاک و حتی حرکت هوا ، از این به بعد در کیفیت کار شما تاثیر گذار است ، نکات ایمنی را رعایت کنید :

تاکید میکنم : نکات ایمنی را رعایت کنید ::

اگر کمتر از 20 سال سن دارید این کار را انجام ندهید ، اگر ناراحتی تنفسی دارید این کار را به شخص دیگری بسپارید و از بوی تینر ، سیلر ، کیلر ، وارنیش ، انواع لاک ، و مواد مشابه شدیدا دوری کنید ، این مواد 100% سرطان زا ، کشنده و بر مغز کودکان و دستگاه تنفس آنها تاثیری سریع و غیر قابل برگشت میگذارد . ( بهتر است برای سلامتی خود از رنگ های ژایه اب استفاده کنید . سال ها است که از یک رنگ استاندارد که بر پایه آب است استفاده میکنیم ، این رنگ در بدترین شرایط امتحان خود را پس داده و دارای 3 سال گارانتی میباشد ) حتی بعد از خشک شدن رنگ نیز شما در معرض بخار و گاز حاصل از بخار شدن رنگ میباشید ، پس به مدت یک هفته از رنگ های تینری فاصله بگیرید ، اگر به سلامت خود ارزش قائل میشوید .

دوما : این مواد به خودی خود آتش زا هستند ، اما گاز آن بایک جرقه منفجر میشود ، خصوصا افراد سیگاری ، شاید هزار بار سیگار باعث آتش نشود ، اما فقط یک بار آن کافیست تا جان انسان را بگیرد .

از ماسک ، هواکش قوی ، و کپسول آتش خاموش کن استفاده کنید ، بارها شنیده ام که کودک شخصی بخاطر قرار گرفتن در محیط بوی رنگ به اغما و کما رفته . این مواد اعتیاد آور هم هستند . و بعضی از افراد با بو کردن آن به حالت بی حالی و بی هوشی میروند .

کیلر را با تینر فوری ده هزار رقیق کرده و با قلم مو به سطح کار میزنیم . کیلر را به عنوان جلا دهنده نرم نیز مینامند ، با دستمال و کاردک نیز میتوان آن را به سطح کار مالید ، نکته مهم بعد از زدن هردست رنگ چه سیلر و چه کیلر حداقل 12 ساعت باید اجازه بدهید مغز کار خشک شود ، برخی به خاطر زو خشک شدن رنگ سیلر و کیلر نام آن را رنگ فوری نامیده اند ، در حالی که این روال اشتباه است و در صورت زدن پشت سر هم عمر رنگ شما کوتاه است ، کیلر را نیز مثل سیلر چند بار استفاده کنید ، اما سمباده کمتری و نرمتری باید به آن زد . از کیلر به عنوان پولیش کارهای سیلر و کیلر نیز میتوان استفاده کرد ، البته اگر مطمئن هستید فقط سیلر و کیلر است . یعنی اگر کار شما تمام پلی آستر باشد ، احتمال بد شدن کار وجود دارد . اگر روغن جلا زیر کار شما باشد بعد از پولیش ، سفیدک میزند و کار شما خراب میشود .

در این مرحله به جای کیلر میتوانیم از نیم پلی استر نیز استفاده کنیم یقینا کیفیت نیم پلی استر بیش از کیلر است که در دو نوع مات و براق عرضه میشود

نیم پلی استر نیز با تینر فوری رقیق میشود و مقداری از مواد سخت کننده که همراه آنست برای خشک شدن به آن اضافه میشود.

در این روش که خود رنگ است بافت چوب با همان رنگ اصلی چوب از لحاظ روشنی و تیرگی نمایان است

برای بتونه کاری از موادی به نام : میل ، سریش و برای تغیر رنگ بتونه از گل ماش ، خاک اخرائی ، خاک امرا ، و.. با ترکیب اب استفاده میشود ، برای ساخت بتونه رنگی نیاز به مهارت وجود دارد ، اما میتوان بتونه را آماده یا از ابزار فروشی ها تهیه کرد .

بخش دوم ،

 ابتدا با سمباده سطح کار صاف و سیقلی  میشود

  با استفاده از ماده ای به نام شاپون که مربوط به عایق کاری است و با بنزین ترکیب میشود و در دو نوع مشکی رنگ و قهوه ای عرضه میشود سطح کار را رنگ میکنیم (از ترکیب شاپون مشکی رنگ با بنزین نیز رنگ قهوه ای حاصل میشود ولی با شاپون قهوه ای تفاوت دارد) این کار با قلم مو یا یک دستمال آغشته شده به رنگ رقیق شده انجام خواهد شد.البته از جوهر هایی که برای این کار ساخته شده است نیز میتوانیم استفاده کنیم مثل جوهر گردویی یا فندقی که با تینر فوری رقیق میشوند و شدت و ضعف رنگ از لحاظ تیرگی بستگی به میزان رنگ اضافه شده به تینر است استفاده ترکیبی از رنگها نیز امکان پذیر است و در این ترکیبات استفاده از (گل اخرا) که به صورت پودر قهوه ای رنگ در رنگ فروشی ها به فروش میرسد متداول است .

  در این مرحله که رنگ روی چوب خشک شده است همانند روش اول به آن سیلر میزنیم

  مرحله سمباده زنی و سپس مرحله کیلر زنی یا نیم پلی استر زنی را انجام میدهیم   البته یک انتخاب

توجه : اگر چه ما میتوانیم با قلم مو این مراحل را پیش ببریم ولیکن داشتن یک پیستولت برقی و یا یک پیستولت بادی کار را تمیز تر به انجام میرساند چون رنگ به صورت ذرات ریز به سطح کار پاشیده شده و اثر قلم مو به جای نمی ماند . البته اگر کیلر یا نیم پلی استر غلیظ نباشد میتوانیم در چند نوبت با حوصله این کار را انجام دهیم تا کار یکدست شود و اثر قلم مو روی کار ایجاد نشود .تمرین و ممارست توانایی شما را در این زمینه افزایش میدهد

چه لذتی از این بالاتر که بتوانید حداقل امور مربوط به خود را انجام داده که این خود دارای منافع مادی و معنوی است . البته در زمانی که فرصت و وقت بلا استفاده داشته باشیم وگر نه در صورتی که به کار با درآمد بالایی مشغول هستیم این گونه کارها را به دیگران واگذار کنیم مناسبتر است .

در آلمان اکثر خانواده ها دارای یک کارگاه فنی در بخش پارکینگ یا زیر زمین هستند که امور فنی خود را به انجام میرسانند.

عکس سونای خشک 

از گالری تصاویر ما دیدن فرمایید : گالری عکس سونا  

وبسایت کارگاه فن و هنر ایران زمین : www.woodash.ir

 

رنگ آموزش

دانلود جزوه آموزش رنگ کاری ویژه معرق کاران ( معرق در دکوراسیون چوبی )

دانلود جزوه آموزش رنگ کاری ویژه معرق کاران ( معرق در دکوراسیون چوبی )

این جزوه فقط به سرفصل ها و نکات بی اهمیت درمورد کلاسهای برگزار شده در سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور مركز تربيت مربي و پژوهشهاي علمي و فني ، میپردازد .

جهت دانلود جزوه بر روی لینک زیر کلیک کنید .

دانلود جزوه رنگ کاری معرق

اموزش رنگ کاری معرق

منابع آموزشی مورد نیاز :

جزوات درسی معرق کاري (جمشید رستمی)-

جزوات دانشگاهی

. ابزار و سایل و تجهیزات مورد نیاز
قلم مو – پودرهار رنگی – پلی استر پوست پولیش – نیم پلی استر – کبالت و پراکسید – سیلر – کیلر – تینر فـوري – انـ واع سنباده- ماشین پوست – ماشین لرزان- پیستوله – پمپ باد – فشار شکن – خمیر و صابون پـولیش قرمـز و سـفید – شـیر پولیش- کله نمد – پوست بره – دست کش ظرف شویی و یکبار مصرف – ماسک یکبار مصرف – جوراب زنانه – چسب فوري و کاغذي- ظرف یک لیتري پلاستیکی- ترازوي آشپزخانه- پیپت- تراز- تابلوي معرق خام- رنگ فوري- بتونه فوري

. امکانات و تسهیلات فیزیکی : – کارگاه رنگ کاري – کلاس درس

. محل اجراي دوره – کارگاه صنایع چوب مرکز تربیت مربی

. روش و ابزار ارزشیابی از آموخته هاي فراگیران

آزمون کتبی و ارزشیابی عملی در حین انجام کار

اما تعریف معرق کاری :

تعریف معرق کاری با چوب :

از قرار گرفتن چوبهای‌ رنگی در کنارهم ‌و به وجودآوردن شکل مشخص را معرق می‌گویند .  معرق چوب تلفیقی ازانواع چوبهای خودرنگ وموادی مثلا استخوان ، صدف ، روی ، عاج ، خاتم که روی سطح چوب نقشی رابه‌وجودمی‌آورد.  مواد و مصالح  مورد نیازدر ساخت معرق چوب موادی که به کارمی رود به دوگروه چوبی وغیر چوبی تقسیم می‌شود.

الف) مواد ومصالح چوبی درمعرق چوب از انواع چوب‌های خودرنگ که شامل:عناب، نارنج، گردو، سنجد، زبان گنجشک، راش، گلابی، فوفل، وغیره

ب) موادغیرچوبی:

هنرمند معرق کار طبق سلیقه خودوطرح مورد نظراز موادی ماننداستخوان ، صدف ،عاج ،خاتم ،مس ،برنج ،فیبرهای مصنوعی ، به کارمی برند .  لوازم موردنیاز معرق شامل :

( میزکار ، اره‌مویی ،کمان اره ،چوبسای ،چکش ،میخ کش ،میخ سایه ،تیزک ، رنده ، تخت پیشکار ،)

وطرزساخت آن

1-رنگ بندی : طرح موردنظر را با توجه به جنس ، رنگ ، بافت مصالح مورد استفاده بروی کاغذ نازک می‌کشند سپس آن را روی چوبی سه ‌لایه ‌از جنس چوب فوفل یا رز با میخهای سوزنی روی زمینه کار نصب می‌کنند .

بعد از آن به ترتیب علامت گذاری وخردکردن طرح ، برش کاری ، جفت وجورکردن ، پر کردن زمینه با چوب ، پولیستر کاری ، این رشته هم مثل منبت دراکثر شهرهای ایران رواج دارد .

ناشر سید حبیب حسینی، هادی بهنود، غلامحسین براتعلی منبع ویکی پدیا

تصاویری از دکوراسیون چوبی

کمد معرق چوبی

کمد معرق چوبی

تابلو معرق چوب

تابلو معرق چوب

کمد چوبی معرق روکش چوبی

کمد چوبی معرق روکش چوبی ( دکوراسیون چوبی )

معرق چوبی

معرق چوبی

با نیروی با تجربه با سابقه بیش از 20 سال فعالیت حرفه ای ، آماده برای انجام سفارشات شما میباشد .

ارائه دهنده : سیلر ، کیلر ، پلی استر ، گردوئی ، فندقی ، خودرنگ ، رنگهای پوششی و پولیشی ، ورق کاری ( طلا ، نقره ) ، خش ، چرم ، الوان ، لندنی ، چینی کاری ، ماه گونی .

رنگ درب تمام چوب و انواع دربهای ساختمانی و پنجره چوبی
رنگ کاری دکوراسیون داخلی
رنگ مبلمان تعمیرات رنگ 


اجرای رنگ کار پلی استر پوست و پولیش 

گروه صنایع چوب و هنر ایران زمین 

 

 

Polyester paint wood

تکنولوژی رنگکاری چوب ( گروه صنایع چوب و هنر ایران زمین )
رنگ معنی بخش حیات و جلوه زیبایی است . خداوند جمیل و جمال ، عظمت و شکوه خود را در آفرینش مخلوقات هستی با تنوع رنگ ها به کمال رسانیده است .

چوب و دکوراسیون چوبی
چوب و دکوراسیون چوبی
معمولا احساس سردي و گرمي رنگ ها مربوط به دريافت و تجربه ما از عناصر موجود در طبيعت است. شايد به همين دليل باشد
كه ما رنگ هاي خانواده زرد و قرمز را گرم و رنگ هاي خانواده آبي و سبز را سرد احساس مي كنيم. 

رنگ کاری چوب
رنگ کاری چوب از نظر سطح رنگ کاری به دو نوع رنگ کاری سطح سیقلیچوب و رنگ کاری سطح سند بلاست شده چوب تقسیم می گردد. البته هر چوبی برای عملیات سند بلاست مناسب نبوده و عمدتا چوب های با ساختار درون مشخص و درشت بافت برای این عملیات مناسب هستند از جمله این چوب ها می توان چوب کاج روسی و چوب بلوط موج دار  را برشمرد.

رنگ کاری چوب از نظر نمای ظاهری به دو رده رنگهای شفاف (  رنگ چوب خود رنگ ) که در آن خود چوب دیده شود و رنگ های پوششی که سطح چوب دیده نمی شود تقسیم بندی می گردد.
در رنگ آمیزی چوب به روش پوششی از آنجا که نقوش چوب را آنچنان که باید به نمایش نمی گذارد جز در مواردی که بنا بر سفارش مشتری نیاز باشد و یا قبل از رنگ کاری چوب سند بلاست شده است، کمتر در سفارشات رنگ کاری وجود دارد. در عملیات رنگ آمیزی شفاف که خود چوب در آن نمایان است نمایی زیبا به محصول می دهد و اکثراً در رنگ آمیزی درب ها و سایر مصنوعات چوبی از این سبک رنگ آمیزی استفاده می شود. این نوع رنگ آمیزی به صورت براق، مات و نیم براق اجرا می گردد. رنگ آمیزی چوب علاوه بر زیبایی و جلای ظاهری چوب باعث افزایش طول عمر آن نیز می گردد.
 

 

 -        در رنگ کاری پوششی، رنگ بنا بر سفارش مشتری انتخاب شده و برای رنگ آمیزی  از رنگ های پوششی فوری، بنزینی و پایه آب استفاده می شود.

-        رنگ های شفاف خود به چندین خانواده رنگ تقسیم بندی می شوند که عبارتند از:

رنگ نیم پلی استر: در این رنگ کاری ابتدا پس از آماده سازی سطح چوب برای رنگ کاری بر حسب نوع چوب یک تا چند لاسه سیلر اجرا شده و پس از آن لایه های کیلر و رنگ نیم پلی استر بر روی کار اجرا می گردد.

پلی استر پوست و پولیش


رنگ پلی استر پولیشی:
 در این نوع از رنگ کاری پس از آماده سازی سطح چوب برای رنگ کاری، رویه کار با پلی استر سه جزعی موسوم به پلی استر پوست و پولیش پوشش داده شده و پس از آن رنگ رویه با ماشین پوست و دستگاه لرزان سمباده به منظور برداشته شدن موج روی کار سمباده می خورد.
عملیات سمباده کاری بطوری باید انجام شود که از سمباده زبر آغاز و تا سمباده طلاسازی ادامه یابد و این عملیات بسیار مهم ، سخت و طاقت فرسا باعث خواهد شد که شما بتوانید به جلای مورد نظر دست یابید .
پس از عمل سمباده کاری بمنظور تکمیل عملیات خش برداری و سیقلی نمودن سطح، سطح کار ابتدا با خمیر پولیش زبر و سپس با خمیر پولیش نرم موسوم به شیر پولیش، پولیش می خورد و در پایان سطحی عاری از خش و با جلای مطلوب بدست می آید. از این نوع از رنگ کاری در کار های نفیس چوبی استفاده می شود.
رنگ های پایه آب:
در این نوع از رنگ آمیزی ابتدا سطح چوب با رنگ های پایه آب پوشش داده می شود استفاده از این نوع از رنگ ها مزایای ذیل را به همراه دارد:
مقاومت بالا در برابر آب
مقاومت بالا در برابر اشعه UV
پس از رنگ آمیزی اولیه با رنگ های مزبور به منظور دستیابی به پوشش بهتر سطح چوب یک لایه رنگ پوشش نهایی از نوع پلی اورتان بر روی کار اجرا می گردد.
رنگ های متضاد
رنگ های متضاد
رنگ چوب ، رنگکار چوب ، رنگ ضد آب و مقاوم برای چوب
رنگ چوب ، رنگکار چوب ، رنگ ضد آب و مقاوم برای چوب
رنگ چوب ، رنگکار چوب ، رنگ ضد آب و مقاوم برای چوب
رنگ چوب ، رنگکار چوب ، رنگ ضد آب و مقاوم برای چوب

 

سیلر ،  رنگ کار چوب ،  سیلر کیلر پلی استر ،  گردوئی ،  خودرنگ ،  رنگ درب تمام چوب ، فندقی ، رنگ کاری ، تعمیرات رنگ ، رنگ مبلمان ، کارگاه رنگ ، کارهای رنگ کاری ، رنگ چوب ، رنگکاری چوب ، رنگکاری مبل ، نیم پلی استر مات و براق ، پلی استرپوست پولیشی نیم پلی استر مات (زمینه چوب برجسته) پلی استر پوست پولیشی ایستاده براق (زمینه چوب برجسته)


:: برچسب‌ها: رنگ چوب, کلبه چوبی, گالری عکس, هنر چوب