وبسایت گروه سوناسازان Art Persian building sauna فن و هنر ایران زمین www.healthsauna.ir
 
 
WWW.HEALTHSAUNA.IR
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، به سایت گروه سوناسازان خوش آمدید جهت تماس با ما به شماره 09123240237 تماس بفرمایید . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
 
مقاوم سازی چوب بوسیله رنگ های طبیعی
نوشته شده در چهارشنبه ۱٥ خرداد ۱۳٩٢
ساعت : ٧:٢٧ ‎ب.ظ
نویسنده : { فربد حیدری } Farbod Heidari
نظرات

مقاومت چوب

مقاوم سازی چوب بوسیله رنگ های طبیعی

مقاومت چوب در شرایط مختلف متفاوت است ، به همین خاطر باید چوب را برای ماندگاری در شرایط مختلف به روش هایی که موجود است ، مقاوم سازی و اشباع کرد . اما هر چوب به نسبت جایگاهش اصلاح می شود ، مثلا چوبی که برای نما در طبقات بالای یک ساختمان استفاده می شود باید در برابر رطوبت ، گرد و غبار ، نور خورشید ، بارندگی ، پیچیدگی و تغیر حالت در اثر از دست دادن رطوبت ملکولی چوب مقاوم سازی شوند .  و یا چوبهایی که در داخل ساختمان مورد استفاده هستند به نسبت جایگاه و کاربری  یشان باید نوع تخریب کننده شناسایی و در برابر آن عامل مقاوم سازی شوند .

مقاوم سازی را به چند بخش می توان تقسیم کرد ::

مقاوم سازی چوب بوسیله رنگ های طبیعی


مرحله اول قبل از برش الوار

مرحله دوم بعد از قطع و قبل از نصب

مرحله سوم هنگام اجرا و ساخت سازه

و در نهایت نوع رنگ

اما نکته ای که باید بدانیم این است که استفاده از برخی مواد سمی و شیمیایی میتواند به مرور برای افراد در معرض آن مشکلاتی ایجاد کند و وقتی چوب با سیلر و کیلر رنگ می شود در نهایت زمان خشک شدن آن شاید هفته ها زمان ببرد ، و بعد از آن با خشک شدن چوب  آدمهایی که در کنار آن سازه زندگی میکنند 100% از گازهای سمی متصاعد شده تنفس خواهند کرد . این مواد میتوانند شامل رزین هایی که به چوب زده شده ، انواع رنگ های تینری ، آستر ها و پلی آستر های غیر طبیعی .

در قدیم رنگ های طبیعی از گیاهان ، ریشه ها (روناس ) پوست میوه ها و .. گرفته می شدند که از دوام و ماندگاری بالیی نیز برخوردار بودند . اما متاسفانه پیشرفت علم باعث شد عده ای برای پول سازی با ترکیب مواد شیمیایی رنگ هایی را بسازند و به بازار ارسال کنند که این مواد صد در صد سرطان زا و سمی هستند .

امید وارم هر چه زودتر این رنگ ها از بازار ایران حذف شوند ، در کشور های پیشرفته و حتی جهان سوم حلال رنگ آب است و رنگها از صمغ و گیاهان بصورت طبیعی ساخته می شوند .

با تشک از توجه شما فربد


:: برچسب‌ها: رنگ چوب, چوب ضد آب, چوب ترموود, فن و هنر ایران زمین