وبسایت گروه سوناسازان Art Persian building sauna فن و هنر ایران زمین www.healthsauna.ir
 
 
WWW.HEALTHSAUNA.IR
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، به سایت گروه سوناسازان خوش آمدید جهت تماس با ما به شماره 09123240237 تماس بفرمایید . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
 
ساعت : ٧:۱٩ ‎ق.ظ
نویسنده : { فربد حیدری } Farbod Heidari
نظرات

بسمه تعالی

سازه های چوبی ، ساختمانهای تمام چوب :

منبع سایت تخصصی چوبهای نما و فضای خارجی ترموود

افکار آدمی سازنده زندگی اوست فکر خوب معمار و آفریننده است

یک معمار و سازنده سازه های مختلف ، خلاق و مبتکر است .

سازه های چوبی ، ساختمانهای تمام چوب :

 

 


سازه های چوبی : با ورود چوب های اشباع شده از شمال آسیا و اروپا ساخت سازه های چوبی شکل تازهای به خود گرفته ، اجرای نماهای چوبی ، کلبه ها و آلاچیق ها و در نهیت سازه های چند طبقه چوبی ( ساختمانهای چوبی )

.

تجربه و مهارت :

اما باید توجه داشته باشیم ساخت سازه های چوبی ، تجربه ایست که نیاز به تخصص ، دانش ، تجربه و مهارت بالایی دارد .

دانشگاه :

از آنجایی که حتی در دانشگاه های ایران بر روی ساخت سازه با بتن و فولاد بیشتر توجه شده ، معماران و مهندسین نیز داشته ای درباره سازه های چوبی ندارند .

بازارادعا ها و سرکار بودن افرار غیر متخصص و دلال بازی

این مسئله باعث شده برخی افراد بدون مهارت و تجربه در این بازار ادعای متخصص بودن در این رشته را داشته باشند .

فربد حیدری

به همین دلیل من فربد حیدری مدیر سایت جامع پیمانکاران متخصص در بخش صنایع چوب ، تاسیسات و بتن به واسطه تحصیل در رشته صنایع چوب ، کسب تجربه کاری خدمت استاد یقیش خاچاطوریان به مدت 5 سال در زمینه درودگری ، کسب تجربه خدمت استاد علی حیدری پدرم که بیش از 50 سال تجربه نجاری دارند . کسب تجارب و تحصیل در زمینه طراحی و نقشه کشی ، محاسبه سازه ، اجرای تاسیسات مکانیکی و نکات مرتبط به سیالات در استخر های شنا با مطالعه درباره رفتار چوب و نحوه ساخت کلبه ها و سازه های چوبی ملند مرتبه تصمیم گرفتم حداقل اصول ابتدایی ، استاندارد ها و قوانین اجباری در باره نحوه اجرا ( ساختمانهای چوبی ، نما ،سونای خشک و ... ) را برای پیمانکاران و مشتریان در این سایت درج کنم ، امید که مثمر ثمر واقع شود .

بخش اول : تخصص

چه کسانی میتوانند از چوب در ساختمان به عنوان اسکلت و اساس سازه استفاده کنند .

مهندسین

مسلما کسی که با چوب کار کرده باشد ، به لطف نظام آموزشی ما در دانشگاها بیشتر بر روی سازه های بتنی ، سازه های فولادی و مصالحی مانند آجر ، بلوک ، سیمان ، گچ ، و از این قبیل بیشتر کار میشود . در نهایت وقتی مهندس این مملکت پای پروژه قرار میگیرد ، عملا تجارب محیط دانشگاه نیز همچین به کارش نمی آید و باید از صفر شروع کند ، در پروژه های زیادی دیده ام مهندسان برای کسب تجربه با حقوق ماهی 300 هزار تومان مشغول به کار شده اند .

برخی نیز به سراغ کار و پیشه دیگر رفته اند .

تجربه ساخت خانه های چوبی

در نهایت حتی اگر افراد تحصیل کرده به علم مهندسی عمران ، تاسیسات و.. با تجربه هم که باشند وقتی بحث سازه های چوبی به میان بیاید هیچ تجربه ای ندارن و مجبورند به منابعی مانند کتاب های ترجمه شده و اینترنت مراجعه کنند .

 

چرا وقتی در ژاپن یا کشورهای زلزله خیز زلزله ای رخ میدهد آمار خسارات و تلفات خیلی کم است ؟

چرا زمانی که در ایران زلزله ای رخ میدهد آمار خسارات و تلفات جانی وحشتناک است ؟

زلزله شمال ایران که چند سال پیش رخ داد ، به گزارش کارشناسان تلفات آن در یک دقیقه از هشت سال دفاع مقدس بالاتر بوده ؟ 21 خرداد سال 1369

 

به نظر شما بازهم استفاده از سقف های ضربی ، ایرچه بلوک و انواع سقفهای بتنی در مناطق زلزله خیز صحیح است ؟

 

کدام استانداارد به مااجازه میدهد در یک منطقه زلزله خیز از سقف هایی با وزن بالا و انعطاف کم استفاده کنیم ؟

آیا میدانید هر متر مکعب بتن بدون میلگرد چقدر وزن دارد ؟ 2500 کیلوگرم

 

یکی از دلایل بالا بودن خسارات در هنگام زلزله وزن بالای مصالحی همچون بتن ، آجر و ... میباشد .

حتی ساختمانهای بتنی یا فولادی نیز در ایران بعلت پایین بودن استاندارد و کیفیت مصالح توان مقاومت دربرابر زلزله ای با قدرت 6 ریشتر را نداشته اند و تخریب شدند .

متاسفانه ساخت و ساز غیر اصولی ساختمان میتواند برای اهالی آن ساختمان و حتی دیگر افراد مانند ماموران آتشنشانی و اورژانس در مواقع اضطراری خطرناک و کشنده باشد .

اتصال ضعیف در ساختمانهای بتنی ، فولادی و حتی چوبی بسیار خطرناک است

در ساختار ساختمانهایی که جهت مقاومت در برابر زلزله ساخته میشود باید در نظر داشته باشیم که در هنگام زلزله سازه دچار تغییر شکل میگردد و علت اینکه ساختمانهای بتنی و اسکلت فلزی نمیتوانند در برابر زلزله مقاومت کنند این است که سازه در قسمت اتصالات بسیار خشک و غیر انعطاف طراحی و ساخته شده .

ضعف دیگر این ساختمانها وزن بالای آنهاست ، وزن بالای بتن و فولاد باعث میشود در برابر زلزله سازه دچار ترکیدگی و شکست شود در حالی که سبک بودن سازه های چوبی یکی از دلایل مقاومت آن است .

چوب سبک است

چوب در صورتی که درست و اصولی بهره برداری شود باعث حفظ منابع طبیعی کره زمین میگردد

چوب انعطاف پذیر است

چوب زیبا است باعث آرامش و نشاط در انسان میگردد چیزی که در همه عصر ها وجود داشته خانه های ساخته شده با چوب است . اکثر مردم وقتی یک خانه چوبی میبینند ، از دیدن آن دچار وجد و احساس نشاط میگردند .ساختمانهای چوبی سرشار از زیبایی ، معماری خلاقانه و یبک های منحصر به فرد هستند .

عمر ساختمانهای چوبی به بیش از 700 سال میرسد در آمریکای جنوبی ساختمانهای چوبی وجود دارند که بیش از هفتصد سال از عمر آنها میگذرد و همچنان کاربری و مقاومت خود را حفظ کرده اند .

ساختمانهای چوبی بسیار بصرفه و اقتصادی هستند بطوری که مصرف انرژی در آنها بسیار پایین تر از ساختمانهای دیگر است

 

در مناطق سرد سیر مانند کوه های آلپ که هیچ نوع مصالحی طاقت یخ بندان آنجا را ندارد ، بهترین گزینه چوب است .

چوب در سرما دچار یخ زدگی نمی شود

تیر های چوبی که به روش نوین و بسیار ساده ساخته میشوند ، مقاومت بسیار بالایی دربرابر فشارهای مختلف دارند و این تیرها قدرتی برابر با تیر های فولادی دارند ، البته با مزیتهای بیشتر و قیمت ارزانتر .

استفاده از سازه های چوبی همچون کلبه چوبی ، الاچیق های چوبی ، پرگولار ، لوازم چوبی مانند تاب ها ، الاکلنگ های چوبی ، میز و صندلی های تمام چوب به سبک مبلمان باغی ( فضای باز ) و دیگر لوازم چوبی باعث می شود تا انسان شهری برای مدتی به طبیعت نزدیک تر شود ، این گروه با تجربه و تخصص در ساخت مجموعه های آبی ، ساختمانهای چوبی ، کلبه ، آلاچیق و فضای سبز به شما وعده آرامش و بهره مندی از فضا طبیعت را در هرنقطه از شهر یا کره زمین را میدهد .

کاهش استرس ، تمرکز ،درمان بیماری هایروحی روانی و جسمی در خانه چوبی و طبیعی

 

از زلزله و بلایای طبیعی در کشتی نجات خود در امان باشید

هوش بالا برای کودکانی که اتاق آنها با چوب کرم روشن ( نخودی ) مانند چوب کاج ساخته شده .

سایبان چوبی ساخته شده از چوبهای نواری به شکل قلب ، ستاره ، ماه و خورشید

 

چرا خانه خود را از چوب بسازیم

خانه های چوبی میتوانند تا 700 الی 1000 سال عمر کنند ، البته این به طراحی و اجرای صحیح سازه بستگی دارد اما به نظر من فربد حیدری حداقل عمر یک خانه چوبی 200 سال است که اگر بخواهیم از نظر اقتصادی این سازه را با ساختمانهای اسکلت فلزی و سقف بتنی مقایسه کنیم به این نتیجه میرسیم که خانه های چوبی با این عمر و مزایایی همچون عایق بودن دربرابر سرما و گرما ، آکوستیک بودن چوب ( عایق صدا ) نیاز نداشتن به رویه مانند گچ کاری یا سرامیک کاری ، زیبایی منحصر بفرد و آرامش بخش چوب ، مقاومت بسیار بالای سازه دربرابر زلزله ، و به لطف تکنولوژی جدید آلمان نسوز بودن چوب با رنگ آمیزی توسط ماده ای که هیچ تغییری در شکل و بافت چوبها بوجود نمی آورد و دیگر مزایای چوب ... یک سازه چوبی برای سازنده در زمان 50 الی 100 سال هزینه های خود را برمیگرداند .

چوب در برابر اکسیژن و رطوبت همچون آهن فسفاته یا اکسید نمی گردد

چوب در مجاورت با اکسیژن و دی اکسید کربن همچون سنگ ها خرد و از بین نمی رود

چوب مانند بتن در سرما ترک نمی خورد

چوب به راحتی تعمیر میشود ، رنگ می شود ، سمباده می شود ، ابزار و نقش پذیر است

 

 

گروه فن و هنر ایران زمین ، گروه معماری ، طراحی و تاسیسات

چوب در دست گروه فن و هنر ایران زمین همچون خمیر شکل پذیر می شود

آلاچیق های گروه فن و هنر ایران زمین :

پیشنهاد ما به شما ، انتخاب آلاچیق و سونای پیش ساخته است

این آلاچیق ها با قیمت مناسب عرضه میگردد ما بصورتی آنها را طراحی کرده ایم که پرت مصالح به حداقل برسد به همین دلیل میتوانیم این آلاچیق ها را به قیمکت مناسب عرضه کنیم

سونای خشک سوناسازان نیز همین خصوصیت را داراست

این آلاچیق ها در ابعاد هایی گوناگون موجود است

آلاچیق ها بر اساس طرح های روز که منتخب عموم مردم است ساخته می شود

خرید از این گروه به دلایل مختلف به نفع شماست ، قیمت های این گروه بسیار ارزان است ، کیفیت کارها بسیار بالاست ؟

اول از همه ما متخصص در اجرا و ساخت هستیم ، درودگران به چند دسته تقسیم میگردند مانند ، چوب بر ها ، طبقه کوب ها و نصابان ، دکوراتیو ها ، کابینت سازان ، لمبه کوب ، در ساز ، مبل ساز ، استیل کار ، چوب شناسی ، پرس کاران ، فرنگی کاران ، هیچ یک از گروه هایی که نام بردم نمی توانند کار دیگری را انجام دهند ، زیرا هر کدام از اینها رشته هایی از صنایع چوب هستند که هر رشته دنیایی از اطلاعات و مهارت را نیاز دارد ، تنها رشته ای که به کار همه گروه ها تسلط دارد فرنگی کار است ، فرنگی کاران از ابتدا آموزشهایی سخت می بینند ، نجاری که بخواهد فرنگی کار شود حداقل باید 5 الی 10ده سال شاگردی کند .

اکیپ ما همه فرنگی کار هستند این اکیپ شامل افرد خانواده حیدری و روستان میباشد

استادان بنام این گروه به ترتیب اولویت : یقیش خاچاطوریان – زنده یاد حاجی زنگنه (زرگنده ) – مائیس – ورژ – ساهاک، استادان طراحی موسسه آموزشی کاشانه ، موسسه دیباگران ، هنرستان قدس ، دانشگاه طراحی صنعتی اراک  /

سازه های چوبی ، ساختمانهای تمام چوب :

جهت بازدید از نمونه کارها به بخش گالری تصاویر گروه سوناسازان مراجعه فرمایید

 


:: برچسب‌ها: چوب ترموود, کلبه چوبی, چوب سونا, ساختمان چوبی