وبسایت گروه سوناسازان Art Persian building sauna فن و هنر ایران زمین www.healthsauna.ir
 
 
WWW.HEALTHSAUNA.IR
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، به سایت گروه سوناسازان خوش آمدید جهت تماس با ما به شماره 09123240237 تماس بفرمایید . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
 
ساعت : ٩:٠۸ ‎ق.ظ
نویسنده : { فربد حیدری } Farbod Heidari
نظرات

نگاهی به تاریخ و جستجوی کاربرد چوب در زندگی انسان

 نگاهی به تاریخ و جستجوی کاربرد چوب در زندگی انسان  چوب چیست ؟ تاریخچه چوب

نگاهی به تاریخ و جستجوی کاربرد چوب در زندگی انسان  چوب چیست ؟ 

 

 نگاهی به تاریخ و جستجوی کاربرد چوب در زندگی انسان  چوب چیست ؟ تاریخچه چوب

تعریف چوب :

تعریف چوب  در فرهنگ لغات به گونه های مختلف آمده است  . از جمله :

قسمتهای سفت و سخت درخت 

آن قسمت از درخت که در زیر پوست قرار دارد

 آنچه از درخت ببرند برای سوزاندن یا ساختن اشیاء چوبی بکار ببرند .


چوب و دستاوردهای گیاهی

چوب و دستاوردهای گیاهی از جمله مصالحی است که از دوران پیشین به گونه ای طبیعی در اختیار و دسترس بشر بوده است . در بخش هایی که جنگل و گیاه فراوان بوده است مردمان از زمانهای پیش از تاریخ از چوب و مصالح گیاهی برای ساختن ابزارها و پناهگاه سود برده و خوراک خویش را نیز از فرآورده های جنگلی بر می آورده اند .

با آنکه به علت دائمی نبودن چوب و پوسیدن آن به مرور زمان آثار چندانی از وسایل و ساختمانهای اولیه چوبی و گیاهی به جای نمانده است ولی باقی ماندن آثار معدود ساختمانی و هنری چوبی از تمدنهای مصر و ایران باستان نشان دهندهٔ قدمت و رواج کاربرد مصالح چوبی در تاریخ این تمدن هاست .

پـژوهشـها نشـان داده اسـت که در دوران یـخ بندان شمـال اروپـا ، فـلات ایـران دورهٔ پربارانی را می گذرانده است . در این دوران ، سرزمین ایران پوشیده از جنگلهای انبوه بوده است حتی در زمان هخامنشیان نیز در بخش های بسیار از ایران جنگلهایی بوده است که امروزه از آنها فقط تک درختانی باقی است .

چوب از زمان باستان در ایران به صورت مصالح ساختمانی در بخش های مختلف ساختمانها به کار می رفته است . درخت سدر یکی از درختان خانوادهٔ کاج است که دارای چوبی بسیار سخت و خوشبوست . درخت سدر معمولاً‌ به بلندی بسیار تا حدود ۴۰ متر رشد می کند و ضخامت تنهٔ آن گاهی به ۳ متر و بیشتر می رسد .

این چوب از قدیم در جنگلهای لبنان فراوان بوده و در کتابهای مذهبی مثل تورات به آن اشاره شده است .

ویژگیهای فیزیکی چوب سدر چون سختی و بزرگی درخت سنگینی ویژه ( وزن مخصوص زیاد ) و ضریب ارتجاعی بالا و نیز بدان روی که بومی ویژه اش آنرا از گزند موریانه به دور می دارد موجب گشت که از قدیم این چوب در مصر ، بین النهرین و ایران مورد استفادهٔ فراوان داشته باشد و هزاران سال به صورت آثاری چون تیرهای چوبی قصرها و تابوتها سالم باقی بماند .

چوب بلوط که چنین مینماید که همان چوب یاکا است ، دارای ویژگی های فیزیکی عالی دوام و سختی زیاد است و چنین پیداست که در پایهٔ ستونهای کاخهای هخامنشی به کار می رفته است .

منبع :سایت

پایگاه تجاری و اطلاع‌رسانی صنایع دستی

گرداوری : وبسایت   www.woodash.ir


:: برچسب‌ها: چوب, دکوراسیون, هنر, معماری