وبسایت گروه سوناسازان Art Persian building sauna فن و هنر ایران زمین www.healthsauna.ir
 
 
WWW.HEALTHSAUNA.IR
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، به سایت گروه سوناسازان خوش آمدید جهت تماس با ما به شماره 09123240237 تماس بفرمایید . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
 
طراحی استخر
نوشته شده در دوشنبه ٢٦ دی ۱۳٩٠
ساعت : ٤:۳٢ ‎ق.ظ
نویسنده : { فربد حیدری } Farbod Heidari
نظرات

 

طراحی استخر استخر تفریحی استخر موج استخر آموزش خردسالان شنای حرفه ای و مسابقات

 

 

طراحی استخر

طراحی استخر ها بر اساس نوع کاربرد و اقلیم آن ها با هم دیگر متفاوت هستند

هر استخری استاندارد خاص خودش را داراست . کلا طراحی استخر کار پیچیده ای نیست .

طراحی استخر = تجربه + استاندارد

امروزه ساخت استخر های تفریحی یک کار پردرامد و محلی برای اشتغال زایی ٰ کارآفرینی و ایجاد تفریحات سالم میباشد .

در ادامه اطلاعاتی درباره انواع استخر ها و استاندارد های آن را بصورت مختصر گرداوری کرده ام . امید که راهگشای اشخاص و مهندسان باشد . ما را از نظرات خود بهره مند کنید . حیدری

 


. استخر

 

به مجموعه ای از ابنیه، لوازم، تجهیزات و امکانات اطلاق می شود

که با هدف آبتنی کردن، شنا کردن،شیرجه زدن، آموزش شنا و دیگر مقاصد تفریحی ایجاد شده است

 

. این مجموعه ، از وسایل و مواد معمول بنایی نظیر

: سیمان، آجر، فلز و سایر مواد غیر قابل نفوذ و مقاوم ساخته شده است که می توان آن را به

استخرهای شنا برحسب نوع فعالیتآموزشی، تمرینی، مسابقه ای، تفریحی و یا درمانی

تقسیم بندی شده

 

هدف اصلی شنا، طی مسافتی در داخل آب است که بوسیله حرکت منظم دست و پا و بدن انجام می شود و عمدتا" در استخرها و یا دریاچه ها صورت می گیرد. از شنا های تخصصی می توان کرال سینه، کرال پشت ، شنای قورباغه و شنای پروانه را نام برد. کلیه رشته های شنا در دو قسمت مردان و زنان به شرح زیر انجام می شود در مسابقات شنای آزاد قورباغه و پروانه، مسابقه با شیرجه شناگرشروع می شود لیکن در مسابقات شنای کرال پشت ، شناگر ابتدا باید در داخل آب قرار گیرد و سپس با شنیدن صدای استارت ، با فشار پاها به دیوار استخر مسابقه را آغاز نماید.

 

ویژگی ها و مشخصات انواع استخر ها :

برای هر یک از فعالیت های مربوط به ورزش های آبی در داخل استخر ، بر اساس ویژگی های خاص آن ، باید مشخصات ٰ ابعاد و اندازه هایی پیش بینی شود

این ویژگی ها باید بر مبنای استاندارد ملی ایران باشد مگر استخر هایی که به صورت خصوصی و فقط برای اعضای خانواده ساخته میشوند که حتی برای آنها نیز ما استانهدارد را پیشنهاد میکنیم .

 

استخر های آموزشی برای مبتدیان و خردسالان

 

استخر آموزش خردسالان دارای عمق حداکثر 90 سانتیمتر ، عرض 7 متر و طول 6/16 یا 20 متر می باشد. برای ورود به این استخر پیش بینی پله با عرض حداقل 7 متر برای کودکان مبتدی توصیه می شود. ایجاد دو خط شنا در طول استخر با علائم راهنما در کف ، کمک موثری در پیشرفت روند آموزشی خواهد داشت . همچنین پیش بینی حاشیه ای به عرض 2 متر با کف سازی مناسب و غیر لغزنده دور استخر امکان نرمش و آمادگی جسمانی شناگران خردسال و همچنین آموزشهای تئوریک آنها را فراهم خواهد ساخت. ضمناً حاشیه استخر امکان کنترل مربیان و نظارت بر شنای خردسالان را در داخل آب تسهیل خواهد کرد.

 

استخر آموزش خردسالان

 

 

در کنار استخر بزرگسالان استخر کودکان نیز تعبیه میگردد . آب این استخر ها گرمتر و حضور بزرگسالان فقط برای مراقبت از کودکان در این استخر مجاز میباشد .

 

شنای تفریحی

 

استخرهای تفریحی تابع ضوابط و معیارهای خاصی به جز میزان عمق آب نمی باشد از این رو استخرهای تفریحی در شکلهای مختلف و با تجهیزات وسایل تفریحی گوناگون طراحی و احداث می شود. در طراحی این گونه استخرها عمق آب در بخش بزرگی از استخر (تا 80 درصد) کمتر از 7/1 متر در نظر گرفته می شود ناحیه عمیق در این نوع استخرها برای نصب تخته های شیرجه کوتاه (حداکثر تا یک متر) ، وسایل بازی مانند انواع سرسره ها، و موج افکن های مکانیکی و همچنین ورزش غواصی مناسب می باشد. کف استخرهای تفریحی باید دارای شیب ملایم باشد و از 7 درصد تجاوز نکند. پیش بینی سکویی به عرض حداقل 2متر در حاشیه استخرهای سرپوشیده و 4 متر در حاشیه استخرهای سرباز برای استراحت شناگران و نظارت ناجیان غریق ضروری می باشد.

 

شنای حرفه ای و مسابقات

 

استخر شنای ویژه مسابقه برای انجام فعالیت هایی نظیر شنای آموزشی کودکان ، شنای تفریحی و یا شیرجه مناسب نمی باشد،

مقررات و ضوابط حاکم بر استخر هایی که برای انجام مسابقات در نظر گرفته می شود به گونه ای است که استفاده از این گونه استخر ها برای سایر ورزشهای آبی کمتر امکان پذیر است .

 

. فواصل استاندارد و رسمی برای مسابقات شنا 100 متر ، 200 متر، 400 متر، 800 متر و1500 متر می باشد، از این رو طول استخر باید مضربی از 100 باشد لیکن طول 50 متر برای برگزاری مسابقات ترجیح داده شده است. استخرهایی به طول 33/33 متر، 25 متر ،20 متر و حتی متر برای مقاصد تمرینی و یا مسابقات غیر رسمی پیش بینی می شود. عرض استخرهای مسابقه با توجه به تعداد خطوط شنا تعیین می شود. عرض خطوط شنا برای مسابقات داخلی 2 متر و برای مسابقات بین المللی تا 5/2 متر پیش بینی می شود. خطوط شنای کناری با فاصله نیم متر از لبه استخر در نظر گرفته می شود به گونه ای که برای یک استخر 6 خطی 13 متر عرض لازم خواهد شد. استخرهای کمتر از 6 خط برای مقاصد تمرینی به کار می رود و در این استخرها فاصله خطوط شنای کناری از لبه استخر به 25 سانتیمتر کاهش می یابد که در این صورت استخر 4 خطی دارای 5/8 متر عرض و استخر 5 خطی دارای 5/10 متر عرض خواهد بود. استخرهای ویژه مسابقات رسمی و بین‌المللی دارای 50 متر طول با 8 خط شنا هر یک به عرض 5/2 متر می باشد که با احتساب دو فاصله نیم متری از لبه کناری استخر ، ابعاد کلی به 21×50 متر خواهد رسید..

 

 

نسبت طول به عرض استخرها

 

 

عمق استخرهای مسابقه در کمترین محل3/1 متر و یا حداقل 17/1 متر می باشد که انتخاب 22/1 برای کارایی بیشتر استخر توصیه میشود. با در نظر گرفتن تمهیداتی در مقاطع استخرهای مسابقه ای و تمرینی امکان برگزاری سایر ورزش های آبی تا حدود زیادی فراهم می شود، به گونه ای که رعایت عمق و شیب مجاز در کف استخرها و بهره گیری از تقسیم کننده های شناور، قابلیت بسیار خوبی برای افزایش کارایی و تبدیل به استخرهای چند منظوره بوجود خواهد آورد. مقاطع ارائه شده در کف استخرهای چند منظوره و مقدار شیب مجاز آن را که کمتر از 7 درصد در طول استخر می باشد نشان می دهد.

 

 

 

کف استخرهای چند منظوره و مقدار شیب مجاز آن

 

 

استخر های چند منظوره استخر هایی هستند که از ترکیب چند نوع استخر تشکیل شده اند و با تقسیم آنها میتوان استفاده های مختلفی از این استخر ها کرد .

 

با در نظر گرفتن تمهیداتی در مقاطع استخر های مسابقه ای و تمرینی امکان برگزاری سایر ورزشهای آبی تا حدود زیادی فراهم می شود . به گونه ای که رعایت عمق و شیب مجاز در کف استخر ها و بهره گیری از تقسیم کننده های شناور ، قابلیت بسیار خوبی برای افزایش کارایی و تبدیل آن به استخر های چند منظوره به وجود خواهد آمد.

 

در بعضی از این نمونه استخر ها با متحرک نمودن کف استخر میتوان از آن برای مقاصد خاص مثل مسابقات شیرجه و یا استخر معلولین نیز استفاده کرد با تنظیم کف و استفاده از تقسیم کننده های شناور یک نمونه بسیار موفق از استخرهای چند منظوره را به وجود آورده است. در این استخر علاوه بر برگزاری مسابقات رسمی امکان آموزش واترپلو، شیرجه از روی تخته شنا و شنای تفریحی تامین شده است.

 

 

 

مقطع استخر 50 متری مسابقه ای

 

 

تعیین حداکثر ظرفیت استخرها بر حسب نوع شنا و نوع استخر :

برای تعیین ابعاد و اندازه های استخر مهمترین عامل تعداد شناگران می باشد که میانگین تراکم آنها با توجه به سرانه های ارائه شده به شرح ذیل قابل محاسبه می‌باشد.

 

ناحیه کم عمق آب (کمتر از 7/1 متر عمق) :

- شنای تفریحی = عمق آب برای استخرهای سرپوشیده و سرباز 5/1 متر

- شنای آموزشی پیشرفته(تمرینات) = عمق آب برای استخرهای سرپوشیده 2 مت ر- سرباز 5/2 متر

- شنای آموزشی ابتدایی = عمق آب برای استخرهای سرپوشیده 4 متر-سرباز 5/4 متر

 

ناحیه عمیق (بیش از 7/1 متر عرض) :

- شنای تفریحی پیشرفته = عمق آب برای استخرهای سرپوشیده 2 متر - سرباز 5/2 متر

- شیرجه = عمق آب برای استخرهای سرپوشیده 5/17متر - سرباز 20متر

 

حداقل عرض حاشیه استخر :

- برای استخرهای سرپوشیده 2 متر- سرباز 4 متر

 

حداکثر ظرفیت استخرها بر حسب عمق استخر :

این میزان به سادگی توسط مساحت سطح استخر و تعداد استفاده کنندگانی که می توانند به صورت ایمن از امکانات این سطح استفاده کنند تعیین می شود :

 

سرانه استخر به ازاء عمق استخر :

- استفاده کننده به ازای هر2/2 متر مربع = قسمت کم عمق آب (کمتر از یک متر)

- استفاده کننده به ازای هر72/ متر مربع = آب راکد ( m 1 - 1.5 عمق)

- استفاده کننده به ازای هر 4 متر مربع = آب عمیق (بیش از m 1.5 عمق)

- استفاده کننده به ازای هر 4 متر مربع = آب عمیق (بیش از m 2 عمق)

 

اندازه و ساختمان معمول استخر

 

اولین گام در طراحی استخر شنا، تعیین مساحت کل آن است که بر مبنای چگونگی استفاده و تعداد شناگرانی که در یک زمان در داخل استخر خواهند بود، پیش بینی می شود. بر حسب توصیه کمیته استخرهای شنای آمریکا، می بایدحداقل طول استخر ft 60 و عرض آن مضربی از 5 ، 6 یا ft 7 باشد. عرض هر لاین شنا در استخرهای ورزشی باید حداقلft 7 منظور گردد. اما در استخرهای تفریحی، تنها تعداد شناگرانی که در یک زمان داخل استخر خواهند بود،عامل اصلی در تعیین مساحت استخر می باشد. معلوم شده است که برای زمانی که حداکثر تعداد شناگران داخل آب باشند، می باید به ازاء هر شناگر درون آب 25 فوت مربع سطح در نظر گرفته شود. در اینجا فرض بر این است که یک سوم افراد حاضر در استخر درون آب نیستند(منظور شناگرانی هستند که در محیط اطراف استخر بوده و هنوز به داخل آب نپریده اند ویا داخل آب بوده و از آن خارج شده اند،) با این توضیح فرق بین افراد حاضر در استخر و«شناگران درون» آب مشخص می شود. عمق استخر بستگی به چگونگی استفاده از آن دارد. عمق آب در قسمت کم عمق انتهایی استخر باید حداقل 4 تا 5 فوت باشد و کف استخر با شیب ملایمی به تدریج به قسمت عمیق منتهی گردد. بهتر است عمق انتهای عمیق استخر جهت مناسب بودن برای شیرجه 9 فوت منظور شود. تا جائیکه پا به کف استخر می رسد و امکان راه رفتن وجود دارد، نمی باید عمق استخر به طور ناگهانی تغییر یابد، به طور تقریبی از عمق 4 فوت به 6 فوت. با معین شدن عمق استخر ومساحت سطح استخر، حجم داخل استخر مشخص می شود. ابعاد استخرهای قانونی را که توسط کمیته استخرهای آمریکا توصیه شده اند ارائه می دهد. ظرفیت این استخرها براساس گردش مداوم و 24 ساعته آب و فرمول های زیر تعیین شده اند:

 

بار استحمامی استخر = L*W\25

حجم آب مورد نیاز برای هر شناگر بر حسب گالن =T2 25/6Q

ظرفیت استحمامی استخر در روز = C*V\T*Q

طول استخر = L

عرض استخر = W

حجم آب مورد نیاز برای هر شناگر = Q

مدت زمان یک گردش کامل آب استخر = T

ساعات گردش آب استخر = C

حجم استخر= V

 

 

در قسمت عمیق حجم استخر برابر است با

 

v = 15 ft * 30 ft * 10 ft = 4500 ft3

بنابراین حجم کل استخر بر حسب گالن برابر خواهد بود با :

V total = (4500 ft3 + 11550 ft3 ) * 7.5 [gal/ft3] = 120375 gal

 

چنین استخری در صورتیکه سر پوشیده باشد باید با موزائیک یا کاشی سفید یا روشن خط کشی شود، و اگر در فضای باز باشد باید با سیمان سفید بطور کاملا صاف نازک کاری شود، تمامی گوشه های استخر می باید گرد باشند و سطح پیرامون استخر بگونه ای کاملا واضح بمنظور نشان دادن عمق آب در نقاط معین علامت گذاری شود، ترجیحا در نقاطی که عمق آب یک فوت افزایش می یابد. علامت گذاری خطوط شنا و غیره را می توان مواد تیره رنگ انجام داد ولی می باید در بخش اعظم استخر مواد روشن رنگ بکار روند تا هر گونه آلودگی و چربی به راحتی پیدا شود.

 

 

شنای گروهی و نمایشی:

 

شنای گروهی که بصورت نمایشی برگزار می شود یکی از رشته های نوین و موفق در ورزشهای آبی است که طرفداران زیادی در بین جوانان دارد . این ورزش دسته جمعی نیاز به عمق حد اقل 7/2 متر و سطح آبی معادل 10 × 8 متر دارد که به تناسب افزایش تعداد شناگران، مساحت بیشتری مورد نیاز خواهد بود. در بازیهای المپیک ، نمایش این رشته ورزشی در استخر های 50 متری برگزار می گردد. بهترین محل برای تماشای مسابقات و نمایش های آبی استفاده از طرفین استخر می باشد . در استخر های روباز محل قرا گیری تماشاچیان باید دارای سایه بان بوده یا در جهت مناسبی نسبت به نور خورشید ساخته شود.

 

ارایه دهنده : وبسایت تخصصی سوناسازان

www.aggahi.com

===========================================

 


:: برچسب‌ها: استخر سونا جکوزی, تصفیه آب استخر, جکوزی, استخر موج