وبسایت گروه سوناسازان Art Persian building sauna فن و هنر ایران زمین www.healthsauna.ir
 
 
WWW.HEALTHSAUNA.IR
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، به سایت گروه سوناسازان خوش آمدید جهت تماس با ما به شماره 09123240237 تماس بفرمایید . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
 
ساعت : ٤:٢٢ ‎ق.ظ
نویسنده : { فربد حیدری } Farbod Heidari
نظرات

چرا ترموود ؟ چرا شبه چوبها ؟ چرا در ایران نمیتوان یک سازه چوب پایدار با قیمت مناسب طراحی کنیم ،

خلاصه مطلب :

چوب به خاطر ساختار خوبی که دارد یکی از بهترین مصالح برای ساخت خانه و حتی ساختمانهای چندین طبقه است . اما متاسفانه در ایران بخاطر انحصاری بودن این صنعت جلو رشد آن گرفته شده . با منابع و جنگل هایی که ما داریم به راحتی میتوانیم با درامد حاصل از ساخت و ارائه خدمات در این زمینه جنگلها را گسترش و شروع به تربیت درخت کرد . این یه قسمت و قسمت دوم استفاده از چوب ، تا زمانیکه نتوانیم از چوب نگهداری کنیم نمیتوانیم به عنوان بهترین از آن نام برد . متاسفانه در ایران رنگ و مواد نگهدارنده استاندارد نداریم و این باعث شده افرادی سود جو با رنگ کردن چوب آن را به ده ها برابر قیمت به فروش برسانند.

اصل و کل مطلب :

مثال : فرض میکنیم میخواهیم یک سازه چوبی را اجرا کنیم ؟ و به ده متر مکعب الوار نیاز دارین و برای خرید به بازار میروید . فروشنده میفرماید چوب کاج هرمتر مکعب یک میلیون تومان اما این فقط قیمت چوب خام است .

حال به دنبال چوب به اصطلاح پروفیل شده میرویم که اشباء شده و رطوبت نیز به آن اثر نمیکند

چوب ترمو وود یا همان ترمود هر متر مربع به ضخامت 1.5 سانتی متر قیمت سال هزار و سیصد و نود ، نود هزار تومان است حدود هر متر مکعب سه میلیون تومان

بسیار عالی امید وارم منظور من را متوجه شده باشید ما برای ساخت باید چوب را از کشورهای فنلاند ، روسیه ، کانادا و.. خریداری کنیم . به همین علت قیمت آن برای ما به عنوان یک مصالح خارجی بالا درمی آید . چوب ایرانی هم بخاطر برداشت سنتی گرانتر و با پرت بیشتری ارائه میگردد . حال همین چوب باید برش و پرداخت شود ، به عنوان یک تخته بعد باید ساخته شود ، رنگ آمیزی شود و غیره ... اما لازم میدانم نکته ای مهم را خدمتتون عرض کنم چوب روسی یا فنلاند در کشور فنلاند یا شمال اروپا با حجم بارندگی و رطوبت بالا در آن مناطق اشباع نمیشود ، و با رنگ قهوهای کار نمیشود بلکه همین چوبی که ماداریم به عنوان چوب خام آنها نیز همین را دارند . و با همین چوب کار میکنند . خانه میسازند ویلا میسازند ساختمان 5 طبفه میسازند بدون دست کاری کردن چوب !

فقط چیزی که هست از همان مواد رنگی قدیمی و روغن های خاص گیاهی که ارزان تر از تینر و کیلر و این گونه مواد سرطان زایی که ما کار میکنیم و هیچ فایده ای هم برای چوب ندارد برای نگاه داری از چوب استفاده میکنند .

حال زمان تحقیق و کشف رسیده از چه رنگ یا رنگ دانه و روغن گیاهی میتوانیم برای رنگ آمیزی چوب استفاده کنیم .

استادان قدیمی چکونه یک چوب را رنگ میکردند آن زمان که تینر سرطان زا نبود ، سیلر نیود ...

نکته : الان با دلار سه هزار و خورده ای هر متر مکعب چوب کاج ( روسی ) یک میلیون و پنجاه هزار تومان است که با کرایه و هزینه های برش و قطع چوب تا محل پروژه هر متر مکعب دویست هزار تومان افزایش قیمت خواهد داشت با تمام این توصیف ها هر متر مربع دیوار کوب و کفپوش با رنگ مخصوص و ضد آب و پوسیدگی نباید بیش از متر مربع چهل هزار تومان براورد شود .

امید وارم نظر خود را در این باره درج کنید . ارادتمند شما فربد سایت جامع پیمانکاران


:: برچسب‌ها: