وبسایت گروه سوناسازان Art Persian building sauna فن و هنر ایران زمین www.healthsauna.ir
 
 
WWW.HEALTHSAUNA.IR
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، به سایت گروه سوناسازان خوش آمدید جهت تماس با ما به شماره 09123240237 تماس بفرمایید . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
 
ساعت : ٧:۳۳ ‎ب.ظ
نویسنده : { فربد حیدری } Farbod Heidari
نظرات

نام درست این مقاله که با نام دکتر حسن بلخی قهی ثبت شده : جایگاه کیهان شناختی دایره و مربع در معماری مقدس ( اسلامی ) میباشد .

 

 

 

هنر معماری سنتی ، مبتنی بر اصل تناظر میان عالم و آدم است . در ذهن بسیط انسان سنتی ، نسبتها و مفاهیم انسانی چنان بسط می یابند که دامنه وسیع کیهان را نیز در بر میگیرند و کیهانی که در این قلمرو شکل یافته و تصویر میشود چون محصول جهان بینی این انسان است تعریفی کاملا انسانی می یابد .

نظر بر این است که به همین دلیل بین مفاهیم کیهانی و انسانی در جهان بینی سنتی ، اشتراک وسیعی به وجود می آید . ادامه مطلب را در فایل اصلی آن که در تاریخ 1384 در فصل زمستان در نشریه هنر های زیبا درج شده است را مطالعه فرمایید .

نام درست این مقاله که با نام دکتر حسن بلخی قهی ثبت شده : جایگاه کیهان شناختی دایره و مربع در معماری مقدس ( اسلامی ) میباشد .

بنده از این مطلب استفاده کرده ام ، در این مقاله به نکات زیر پرداخته میشود .

معماری مقدس

ابعاد هندسی معبد ها یا مساجد

عالم ، کائنات ، کیهان ، کالبد ، پیکر ، اشکال هندسی ، ابعاد کیهانی

جایگاه دایره و مربع

معماری مقدس

کعبه

هندسه مقدس

 

دریافت مقاله از گروه فن و هنر ایران زمین : دانلود کنید

جایگاه کیهان شناختی مربع و دایره در معماری مقدس

 

" جایگاه کیهان شناختی مربع و دایره در معماری مقدس " اسم مقاله ایه نوشته شده توسط دکتر حسن بلخاری قهی که به مفاهیم عرفانی این دو شکل هندسی می پردازه.

منبع :

جايگاه كيهان شناختي دايره و مربع .

http://www.cafedexign.com/attachment.php?attachmentid=59072&d=1315587392

 

گرداوری : سایت جامع پیمانکاران

 

 


:: برچسب‌ها: