وبسایت گروه سوناسازان Art Persian building sauna فن و هنر ایران زمین www.healthsauna.ir
 
 
WWW.HEALTHSAUNA.IR
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، به سایت گروه سوناسازان خوش آمدید جهت تماس با ما به شماره 09123240237 تماس بفرمایید . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
 
افرای پرچین یا درخت کرب
نوشته شده در پنجشنبه ٤ اردیبهشت ۱۳٩۳
ساعت : ۳:٠٠ ‎ب.ظ
نویسنده : { فربد حیدری } Farbod Heidari
نظرات

افرای پرچین یا درخت کرب

(نام علمی: 'Acer campestre')

درختی است با برگ‌های پهن و پاییز ریز. این درخت بومی بسیاری از کشورهای اروپا می‌باشد. افرای پرچین مخصوص ارتفاعات و جنگل‌های کوهستانی است. رشد مناسب این درخت در آفتاب کامل یا سایه کم صورت می‌گیرد. رشد طولی آن به ندرت از ۱۵ متر بالاتر می‌رود. افرای پرچین خاک نم دار و حاصلخیز را بیشتر ترجیح می‌دهد. برگ‌های جوان به رنگ بنفش مایل به سرخ و برگ‌های بالغ سبز پر رنگ هستند. در فصل پاییز برگ‌ها طلایی یا زرد متمایل به قرمز است. گل درخت افرای پرچین به صورت خوشه‌هایی از گل‌های زرد متمایل به سبز در بهار است و میوه آن به شکل فندقه بالدار است.

نمونه برگ درخت

 

شتاب نمو افرای پرچینی کم است و دارای بافت میانه است. این گیاه در مقابل یخبندان، طوفان، آلودگی هوا، هوای خشک پایدار است. شکل درخت افرای پرچین دایره‌گون است و شاخه‌های آن انعطاف پذیر هستند. چوب درخت سفید است و همچنین سخت و محکم است و برای مبل، کف پوش‌ها و آلات موسیقی به کار گرفته می‌شود. تکثیر افرای پرچین به شیوه بذر است. درخت ازآنجا که گونه‌ای مقاوم و سازگار است، در بیشتر زمین‌ها و حتی به صورت خودروی یافت می‌شود.

 

یک نقاشی از درخت افرای پرچین

طبقه‌بندی علمی

فرمانرو:     گیاه

(طبقه‌بندی‌نشده):     گیاهان گلدار

(طبقه‌بندی‌نشده):     دولپه‌ای‌های نو

(طبقه‌بندی‌نشده):     رزیدها

راسته:     افراسانان

تیره:     ناترکیان[۱]

سرده:     افرا

گونه:     A. campestre

نام علمی

Acer campestre

 

منبع : ویکی پدیا

گرداوری : فربد حیدری

 


:: برچسب‌ها: