وبسایت گروه سوناسازان Art Persian building sauna فن و هنر ایران زمین www.healthsauna.ir
 
 
WWW.HEALTHSAUNA.IR
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، به سایت گروه سوناسازان خوش آمدید جهت تماس با ما به شماره 09123240237 تماس بفرمایید . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
 
صنعت معرق
نوشته شده در شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩۳
ساعت : ۱٢:۳۱ ‎ب.ظ
نویسنده : { فربد حیدری } Farbod Heidari
نظرات

مواد مصرفي ثانويه در صنعت معرق

 

 

 

مواد مصرفي شده به صورت ثانويه در صنعت معرق، فقط به خاطر با شكوه شدن كار و مجلل شدن آن مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

البته بدون اين مواد نيز مي‌توان كار معرق را هرچه با شكوه‌تر انجام داد، در واقع به عنوان وسائل و مواد مورد نياز كمكي، در اين زمينه استفاده مي‌شوند كه عبارتند از:

 

الف: ورقه‌هاي فلزي از جنس برنج، مس و آلومينيوم و .... به قطر 2 تا 3 میلیمتر

كه با اره‌هاي ظريف فلز بريده مي‌شوند.

ب: صدف‌هاي مصنوعي: تهيه شده از مواد شيميايي در رنگهاي متنوع و به قطر 3 تا 4 میلیمتر كه آسان برش مي‌خورند.

ج: صدف طبيعي: تهيه شده از صدفهاي پهن دو كفه‌ايهاي ساحل دريا كه پس از صاف شدن توسط دستگاه‌هاي ساب و رسيدن به ضخامت 2 تا 3 ميليمتر مورد استفاده قرار مي‌گيرند، البته اين نوع صدف به نسبت صدفهاي مصنوعي داراي تنوع رنگ كمتر هستند و طول و عرض كمي دارند.

د: عاج و استخوان حيوانات كه طي مراحل مختلفي پرداخت مي‌شوند و به ضخامت‌هاي 3 تا 4 ميليمتري تهيه شده و به صورت نواري شكل مورد استفاده قرار مي‌گيرند. البته استفاده از اين مورد امروزه كاربرد ندارد و جاي خود را به مصنوعات ديگري چون فيبر سفيد و صدفهاي مصنوعي داده‌اند (اين موارد در صورت وجود بسيار گران قيمت هستند)

ه: فيبر سفيد: عبارتند از، نوار نازكي به ضخامت 3 تا 4 از جنس پلاستيك فشرده كه به راحتي قابل برش است. البته رنگ‌هاي ديگر از اين فيبر تهيه شده كه به تازگي وارد بازار مصرف شده است

ي: خاتم: نوعي ماده مصرفي است كه در معرق به سبب مجلل شدن و با شكوه شدن كار، مورد استفاده قرار مي‌گيرد و سبب آراسته شدن چوب مي‌شود، انواع خاتم در رنگ‌هاي متنوع و طرحهاي مختلف هندسي در صنعت معرق كاربرد دارد.

معمولاً براي تزئين حاشيه تابلوها يا تهيۀ لباس و دستار در طرحهاي مينياتور كاربرد دارد.

 

 

لینک منبع


:: برچسب‌ها: