وبسایت گروه سوناسازان Art Persian building sauna فن و هنر ایران زمین www.healthsauna.ir
 
 
WWW.HEALTHSAUNA.IR
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، به سایت گروه سوناسازان خوش آمدید جهت تماس با ما به شماره 09123240237 تماس بفرمایید . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
 
آموزش استفاده از سونا در جهت سلامتی و تندرستی ( پزشکی )
نوشته شده در سه‌شنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳٩۳
ساعت : ۱٢:۳٧ ‎ب.ظ
نویسنده : { فربد حیدری } Farbod Heidari
نظرات

آموزش استفاده از سونا در جهت سلامتی و تندرستی ( پزشکی )

 

آموزش استفاده از سونا

گرداوری سایت سونا

 

سونا در حقیقت حمام سنتی مردمان اسکاندیناوی به ویژه فنلاندی ها است که از یک اتاق نه چندان بزرگ تشکیل می شود .

دیوارهای این اتاق تخته چوب شده و سکوهای چوبی برای نشستن دارد .

حرارت بسیار زیادی که از کوره های برقی ,هیزمی یا گازسوز به فضای اتاق سونا انتشار می یابد ,گرمای هوای اتاق را تا 100 و گاه بیشتر بالا می برد و باعث تعریق شدید استفاده کنندگان از سونا می شود.

 

انواع سونا

1

سونای خشک

2

سونای بخار

3

سونای یک نفره 4 سونای 4 نفره

سونای خشک :

افراد به طور معمول نباید به جز مایو (جنس نخ) چیز دیگری بر تن داشته باشند .

ابتدا باید سر و تن را با لیف و صابون شستشو کرد تا منافذ پوست بازتر شود و عمل تعریق و تنفس پوستی در سونا آسان تر صورت گیرد.

هنگام ورود به سونا شخص احساس گرمای بسیار زیادی می کند زیرا حرارت محیط 95 و یا نزدیک به 100 درجه سانتی گراد می باشد اما دانستن این نکته ضروری است که درجه حرارت در قسمت های مختلف اتاق سونا یکسان نیست , گرمای کف سونا کمتر ازسکوهای بالایی است.

برای هماهنگ کردن تدریجی بدن با حرارت سونا بهتر است ابتدا چند دقیقه در سکوی پایین و سپس در سکوی دوم و سرانجام نشستن در سکوی آخر است .

در این حالت گرم شدن بدن تدریجی است .خون گرمای محیط را از سطح بدن به خود جذب می کند و به قسمت های درونی بدن هدایت می شود .

زمان نشستن در سونای خشک ,متناسب با استعداد بدن و تحمل شخص است .برای فرد سالمی که هیچ گونه عارضه و بیماری نداشته باشد مدت استفاده از سونای خشک 10 ـ15 دقیقه , و مدت استفاده از سونای بخار 6 تا 12 دقیقه می باشد .

با این حال اگر به هر دلیل احساس ناراحتی به وجود آید و عوارضی مانند سر درد ,سر گیجه ,رخوت بیش از حد و تپش قلب غیر عادی دست دهد باید سونا را ترک کرد.

مرحله بعد خروج از سونا :

باید بلا فاصله زیر دوش آب ولرم رفت تا عرق از تن پاک شود .سپس مرحله خنک کردن بدن است که به دو صورت :گرفتن دوش آب سرد و غوطه ور شدن در حوضچه آب سرد صورت می گیرد .

هنگام غوطه ور شدن در آب باید تمام بدن زیر سطح آب قرار گیرد در غیر این صورت دو گانگی حرارت بین سر و دیگر قسمت های بدن به وجود می آید که به دلیل گرمای زیاد خطراتی دارد.حد اکثر غوطه ور شدن 2 یا 3 بار است .

فواید سونا

در واقع مراحل مختلف سونا (گرمای زیاد و سرد کردن ناگهانی بدن ) باعث بروز حالتی مانند جزر و مد و جریان خون در تمام بدن می شود که نتیجه این فعل وانفعال ,تحریک اعصاب و غدد است و انقباض و انبساط به وجود آمده خود نوعی ورزش عمومی برای اندامهای داخلی بدن محسوب می شود .

هنگام سونا عروق سطحی بدن به دلیل گرمای زیاد گشاد می شوند و باعث کاهش و تغییر فشار خون شده در نتیجه اعضای داخلی بدن تا حد زیادی از زیر فشار خون آزاد می شوند.

اثر روانی سونا در ایجاد حالاتی از نشاط ,انبساط خاطر و خشنودی نیز قابل توجه است. در معالجه سریع افرادی که تحت فشارهای دایم زندگی روزانه دچار افسردگی شده اند مفید باشد .

بیشترین تاثیر سونا در اشخاص سالم هنگامی است که فرد عضلات و اندام های خود را در ورزش یا مسابقه ای سنگین به کار گرفته و تا حد زیادی خسته کرده باشد زیرا سونا باعث دفع سریع اسید لاکتیک می شود .

سونا در بهبود جوش های صورت بسیار موثر است .و باعث باز شدن منافذ پوست ,تحریک غده های عرق و خروج مواد زاید از داخل بدن می شود .

سونای بخار باعث شستشوی سینوس ها ,مجاری تنفسی و ریه ها می شود .افراد سیگاری و مردمی که در مناطق خشک و شهرهای آلوده زندگی می کنند می توانند از سونای بخار حداکثر استفاده را داشته باشند.

برای رعایت بهداشت هر فرد باید حوله ای مستطیل شکل و بلند با خود داشته باشد و در سونا زیر خود حتی پاها پهن کند .

در سونا از آب خالص خنک (نه سرد)استفاده کنید و خود را به نوشیدن آب زیاد عادت دهید

در هنگام سونا به این موارد توجه کنید:

1 در هنگام سونا به دلیل از دست دادن آب و الکترولیتها بدن دچار کم آبی می شود لذا در هنگام سونا وپس از آن آب بنوشید.

2 مبتلایان به دیابت و صرع مجاز به استفاده از سونا نیستند.

3 افرادی که قلب ضعیف دارند و افرادی که تحت درمان بیماری های مختلف قرار دارند تا پایان دوره درمان نباید از سونا استفاده کنند.

4 سونا هرگز نمی تواند جای ورزش را بگیرد .نمی توان از آن برای کم کردن وزن استفاده کرد.تفاوت وزن قبل از سونا و پس از آن به دلیل از دست دادن آب بدن است نه از بین رفتن لایه های چربی .

5 بلافاصله بعد از غذا با معده پر نباید وارد سونا شد.

 

منبع

 

==============================

 

گرداوری : سایت سونا گروه فن و هنر ایران زمین

قیمت سونا : لیست و توضیحات


:: برچسب‌ها: