وبسایت گروه سوناسازان Art Persian building sauna فن و هنر ایران زمین www.healthsauna.ir
  
WWW.HEALTHSAUNA.IR
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، به سایت گروه سوناسازان خوش آمدید جهت تماس با ما به شماره  09191210119  تماس بفرمایید . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
معنی جهانشمول یعنی چه ؟
نوشته شده در سه‌شنبه ٦ خرداد ۱۳٩۳
ساعت : ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ
نویسنده : { فربد حیدری } Farbod Heidari

معنی واژه جهانشمول

جهانشمول یعنی چه؟

 از دو واژه جهان و شمول تشکیل شده است و به مفاهیم ومعانی اطلاق می گردد که دایره عمل آنها گستردگی وشمولیت همه جانبه وجهانی داشته باشد.

جهانشمول ازدوواژه جهان وشمول تشکیل شده است و به مفاهیم ومعانی اطلاق می گردد که دایره عمل آنها گستردگی وشمولیت همه جانبه وجهانی داشته باشد.

ازنظر مفهوم برخی واژه ها مثل رحمت یعنی فیض وبخشش بیکران الهی تمامی مخلوقات گیتی، ازگیاه وحیوان گرفته تا انسان باهرعقیده ومسلک ومرامی را شامل می شود.

حیات نیز از همین مقوله است یعنی زندگی وحیات در همه موجودات جریان دارد حیات وزندگی امری است که درکل دامنه هستی جریان دارد.

اما ازنظر اصطلاح جهانشمول به قوانین ، ودستورات وبرنامه هایی اطلاق می شود که به لحاظ جامعیت وکمال امکان اجرا شدن آن درتمام مناطق گیتی ودرمیان همه انسانها با هر عقیده ومرام وهر سطح دانش و بینش را دارا هستند ومی تواند زمینه رشد وتعالی انسانها را فراهم سازد واگر بشر به آن قوانین وبرنامه عمل کند سعادت جاودان خواهد یافت.

جهانشمول یعنی:

 

فراگیرو همه جانبه .  درمیان ادیان الهی دین اسلام از این ویژگی برخوردار است .

اسلام دینی جهانشمول است یعنی عمل به دستورات وتعالیم این دین هم عرب جاهلی درعصر بعثت را می تواند به سعادت برساند وهم انسان قرن بیستم و بیست ویکم که درعصر ارتباطات ودهکده جهانی بسر می برد وتوانسته است به بخشی از کرات دیگر هم دسترسی پیداکند.

اسلام دینی جهانشمول است یعنی انسانهای قرون آینده رانیز هر چقدر رشد وتوسعه پیدا کنند می تواند به کمال مطلوب وایده آل برساند وگذشت زمان ونیز تغییر محیط جغرافیایی احکام و دستورات آنرا کهنه وبی مصرف نمی کند، بلکه با افزایش دانش وخرد بشری عمق ارزش آن بیشتر مشهود می شود.

اسلام دین جهانشمول است یعنی قابلیت آنرا دارد که تمام آحاد جامعه بشری را با هر رنگ ونژاد وسلیقه وسطح دانش وخرد به سعادت برساند.

مشروط برآنکه جامعه بشری به این قانون جامع الهی چنگ بزند و به آن عمل نماید.اسلام دین جهانشمول است یعنی خود به تنهایی وبدون کمک از امر دیگری قادر به هدایت بشر ورسیدن به اوج کمال وسعادت بشری است وگذشت زمان وتغییر وتحولات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، علمی نمی تواند آنرا از ارزش وقداست بیاندازد وکمرنگ کند.

وبالاخره اسلام دین جهانشمول است یعنی برای همه آحاد بشر اززمان بعثت تا پایان هستی آمده است نه برای بخشی از مردم یا قطعه ای از جغرافیای هستی.اسلام دین جهانشمول است یعنی دینی است، جامع،کامل و همه جانبه، برای همه عصرها وهمه نسل ها.

منبع : جهانشمول


:: برچسب‌ها: مفهوم, معنی, واژه, معانی