وبسایت گروه سوناسازان Art Persian building sauna فن و هنر ایران زمین www.healthsauna.ir
 
 
WWW.HEALTHSAUNA.IR
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، به سایت گروه سوناسازان خوش آمدید جهت تماس با ما به شماره 09123240237 تماس بفرمایید . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
 
ساعت : ٢:۱٢ ‎ب.ظ
نویسنده : { فربد حیدری } Farbod Heidari
نظرات

 تاسیسات فقط علم نیست برو کار کن بلکه بعد از بیست سال تجربه بفهمی هیچی نمی دونی.

 

با پوزش از بزرگان این فن که بیش از پنجاه سال است و هنوز خود را استاد نمینامند. من که تازه ۱۸ ساله اومدم تو این کار.

. زیر ۱۶ سال نخوانند. لطفا.

 


حال در این مطلب میخواهم در جهت آگاهی اماتور هایی با سابقه کمتر از چهل سال و نه متخصصین و برای کسانی که میخواهند کار یاد بگیرند ٬ نکاتی را بیان کنم که برای برخی مسلما خوشایند نخواهد بود.

البته اول باید یاد گرفت که چطور چاه گوش هایمان را باز کنیم و بعد بریم سراغ چاه توالت.

ببخشید. قات زدم از بس جنایت میشه تو این مملکت ادم پاک تعطیل میشه.

خدمت دوستان کاراموز که شاید بدون تجربه میخواهند به فوت و فن تاسیسات و ساخت سازه های ابی و تاسیسات پی ببرند ٬ خواهشمندم به این مطلب توجه کنید.

 

محیط های مرطوب جای آزمون و خطا نیست ٬ باید سالها تجربه داشته باشید تا بتوانید یک پروژه را به پایان برسانید.

 

پول دراوردن ٬ گرفتن پروژه و اغاز یک کار ٬ بسیار راحت است ٬ به همان اندازه نیز ابروی انسان به راحتی میریزد و نقطه ای سیاه در کارنامه اش خواهد شد. و جان یک کودک یا خانواده ای به دلیل خودخواهی من ( شما) به خطر خواهد افتاد.

 

اشتباه کردن کار انسان است اما نه در پروژهای که قرار است در ان انسان زندگی کند.

ساخت یک جکوزی راحت است اما کوچکترین اشتباه به قیمت له شدن و ساخت یک چرخ گوشت بزرگ تمام خواهد شد.

ساخت سونا کاری نداره ٬ دیوار چوبی ٬ سقف چوبی ٬ تخت و کف و صندلی و یک هیتر 6 کیلووات فنلاندی و یک دست رنگ و نصب تابلو برق استاندارد هلو و نتیجه مساویست با حداقل سوختن یک سونا و دود کشیدن یک مجموعه که تمیز کردن ان هزینه ای معادل ساخت چندین سونا میباشد ٬ حداکثر هم چند نفر تو سونا گیر می افتند و جزغاله میشن.

 

ساخت استخر کاری نداره یه کاسه است که از یک طرف اب تصفیه شده و از طرف دیگر اب برای تصفیه با فشار یک پمپ حرکت میکنه اما اشتباه در انتخاب مصالح ( لوله ٬ بتن ٬ ارماتور ٬ سیستم روشنایی و.. ) به قیمت تخریب یک ساختمان در مدت سه سال خواهد شد. حداکثر چند نفر بدلیل ناراحتی های پوستی سر از بیمارستان در می اورند و چند نفری هم در مدت عمر استخر شما غرق میشوند.

سونای بخاری که باعث سوختگی بدن کاربران خود میشود.

استخر سرسره داری در مشهد که روزانه چندین نفر با کتف و دست و پای شکسته به بیمارستان ارسال میکند.

 

سونایی که در یک مجموعه معروف تهران باعث تعطیل شدن یک ساله ان مجموعه گردید.

سونای بخاری که انفجار دیگش باعث از بین رفتن چندین اپراتور استخر گردید.

منبع کلری که به دلیل طراحی نادرست باعث از ببن رفت چند نفر گردید.

 

و این داستان غم انگیز ادامه دارد... باور ندارید سوانح در ارتباط با استخر سونا و جکوزی را در اینترنت سرچ کنید. و این امار باور نکردنی را مطالعه فرمایید. شاید هیچ وقف ٬ هیچ کس متوجه ایراد کارتان نشود اما دنیا قانونمند است و تقاص بلاخره به سراغ ادمی خواهد رسید. نه در ان دنیا بلکه از همان لحظه!

 

و این را بدان ای استاد ٬ مقام ٬ مایه دار بی مایه و.. و مهندسی که حاضر به شاگردی کردن نبودی و خود را زرنگ میدانی... ( مثال زدم منظورم به همه است از جمله خودم ) بزرگترین گناه این است که انسان به کاری که در ان تخصص و تبهر ندارد بپردازد.

 

ماشاالله جوانان ما دارهی ضریب هوشی فوق العاده بالایی هستند! هنوز سرکار نیومده ( بیست الی سی روزه ) استاد میشوند و یک شرکت راه میاندازند. ما که خداییش موندیم این همه درس خوندیم ٬ به کنار ٬ این همه پول پای یادگرفتن چیزهایی دادیم که جدید بودند و در نظام اموزشی ما نبودند که هیچ ٬ پانزده سال شاگردی کردیم ٬ هیچ حدودا ده ساله داریم برای خودمون کار میکنیم ٬ اینم هیچ. پروژه های بین المللی و کوچک و بزرگ هم کم تو رزومه نداریم ٬ اینم هیچ. هنوز هم یه پروژه را با ترس و لرز و کلی نزرو نیاز قبول میکنیم اما شرکت هایی هستند تازه تاسیس و مشتری ها که تماس میگیرند میگویند بیشتر شرکت ها پروژه های کوچیک را قبول نمی کنند. این یعنی چی ؟

زمانی ما چند نفر بیشتر نبودیم ٬ اقای اصفهانی بود ٬استاد حاتمی ٬ عباسی و الکتروسانترال اقای شانه چی ٬ میر رضایی بلوار شهرزاد بالاتر از اون چمنی ٬ بالاتر از اون شاگرد میر رضایی رضا جاویدی بعدا مغازه زد ٬ اقای صاحبقرانی که از قدیم در صاحبقرانیه کار میکردند و از اب حوضی های قدیم هستند ٬ ٬ حاج مهدی لواسانی چهار راه کیهان ٬ میرهادی زاده فروشنده که الان نوبختی هم رفته پیشش ٬ جناب واحدنژاد داشت یادم میرفت که متاسفانه سکته کردند و الان کار نمیکنند ٬ ( ما هم ٬ حیدری٬ در خیابان بنی هاشم با نام سان سونا کار میکردیم ۱۳۶۰ البته بعد استخر ابی در کامرانیه را با اقای اقایی راه انداختم و بعد به خیابان دیباجی جنوبی مغازه اقای محسنیان رفتم و در نهایت بعد از چند سالی کار برای چند تن از همکاران سوناسازان و بعد هم گروه معماری فن و هنر ایران زمین) . یه اقای دیگه ای هم بود که در خیابان بهار شیراز یا بهار پیچ شمرون که متاسفانه اسمش خاطرم نیست. این اقایان خوب یا بد از قدیمیترین کسانی بودند که در شمال تهران کار میکردند. مطمئنا کسان دیگری هم در ان زمان بوده اند اما من اسمی از انها نشنیده ام اگر کسی میشناسد حتما شماره تماس و نام و نشان انها را برای ما ارسال کند.

همه هم تو این بازار خوب نیستند . ماهم خوب نیستیم ، فقط اداشو خوب بلدیم ...

منابع و سایت های فربد حیدری

سایت طراحی استخر

سایت معماری و هنر ایران زمین ( سوناسازان )

سایت هنر و دکور سنتی ایران زمین


:: برچسب‌ها: تاسیسات, استخر, سونا, جکوزی