وبسایت گروه سوناسازان Art Persian building sauna فن و هنر ایران زمین www.healthsauna.ir
 
 
WWW.HEALTHSAUNA.IR
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، به سایت گروه سوناسازان خوش آمدید جهت تماس با ما به شماره 09123240237 تماس بفرمایید . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
 
تأثیر نمک بر بدن ،
نوشته شده در چهارشنبه ٧ خرداد ۱۳٩۳
ساعت : ٤:٥۱ ‎ب.ظ
نویسنده : { فربد حیدری } Farbod Heidari
نظرات

تأثیر نمک بر بدن

 

مصرف نمک برای سوخت و ساز مواد در بدن، انتقال پیام های عصبی و کارکرد صحیح عضلات ضروری است. این ماده به مقدار محدود مورد نیاز است و مصرف متعادل آن برای بدن لازم است.

 

چه مقدار نمک  مورد نیاز بدن انسان است ؟

از نمک چه استفاده ای میتوانیم در جهت سلامتی بکنیم ؟


 

 

 

مصرف نمک برای سوخت و ساز مواد در بدن، انتقال پیام های عصبی و کارکرد صحیح عضلات ضروری است. این ماده به مقدار محدود مورد نیاز است و مصرف متعادل آن برای بدن لازم است.

چه مقدار نمک بخوریم؟

 

در حال حاضر مصرف نمک به خصوص در غذاهای آماده به میزان زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی حداکثر مصرف روزانه نمک ۵ گرم است. این در حالی است که میزان مصرف نمک در کشور ۲ تا ۳ برابر این مقدار برآورد شده است. این میزان شامل نمک نمکدان و نمک موجود در مواد غذایی شور مانند خیارشور و انواع شورها، تنقلات شور و غذاهای آماده یا کنسرو شده است.

مصرف زیاد نمک و غذاهای شور چه عوارضی را به دنبال دارد؟

 

در صورتی که نمک به مقدار مناسب مصرف شود و کلیه ها هم سالم و عملکرد خوبی داشته باشد، نمک مورد نیاز بدن تأمین می شود اما در صورت تداوم مصرف زیاد نمک و مواد شور و یا اختلال در کارکرد کلیه ها یا یکی از سیستم های مربوط به دفع، نمک اضافی موجب تجمع آب در بدن می شود و در تمام و یا قسمت هایی از بدن تورم ایجاد می کند.مصرف زیاد نمک و غذاهای شور از عوامل تاثیرگذار بر افزایش فشار خون و بروز بیماری قلبی و عروقی به ویژه در افرادی است که این بیماری ها در خانواده شان سابقه دارد.

برای پیش گیری از افزایش فشار خون و بیماری های قلبی چه مواردی را باید رعایت کنیم؟

میزان نمکی را که هنگام پخت به غذا اضافه می کنید کاهش دهید.

برای اجتناب از مصرف بی رویه نمک، سر سفره از نمکدان استفاده نکنید.

غذاهای کنسرو شده و یا بسیاری از مواد غذایی بسته بندی شده و آماده دارای مقادیر زیادی نمک است به همین دلیل بهتر است مصرف این ماده غذایی را محدود کنید.

 

منبع :  افتاب

گرداوری : سایت جامع پیمانکاران 

 :: برچسب‌ها: نمک, سلامتی, بدن