وبسایت گروه سوناسازان Art Persian building sauna فن و هنر ایران زمین www.healthsauna.ir
 
 
WWW.HEALTHSAUNA.IR
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، به سایت گروه سوناسازان خوش آمدید جهت تماس با ما به شماره 09123240237 تماس بفرمایید . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
 
توصیه‌های مهم برای جلوگیری از گازگرفتگی
نوشته شده در پنجشنبه ۱٩ تیر ۱۳٩۳
ساعت : ٥:٢۸ ‎ب.ظ
نویسنده : { فربد حیدری } Farbod Heidari
نظرات

توصیه‌های مهم برای جلوگیری از گازگرفتگی

 

رئـیس کارگروه پیشگیری از مرگهای خاموش انجمن جامعه ایمن با هشدار در خصوص افزایش آمار قربانیان گازگرفتگی گفت:

ریشه اصلی بروز حوادث اشتباهات انسانی و مشکلات اساسی موجود در دودکش ساختمان ها و تهویه هوا در آنهاست


 

دکتر جواد نوفرستی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت:

احتراق ناقص در انواع سوختها اعم از نفت، گاز،‌ گازوئـیل و دیگر سوختهای‌ فسیلی در وسایل و سیستم های حرارتی شامل بخاری، شومینه،‌آبگرمکن، موتورخانه مرکزی، اجاق پلوپزی، پکیج،‌ ذغال و حتی اجاق گاز و همچنین خودروها و موتورسیکلت ها تولید گاز منوکسید کربن در فضا می کند.

 

وی افزود:

توجه به این نکته ضروریست که بر اساس گزارشات مراجع رسمی، ریشه اصلی بروز حوادث اشتباهات انسانی و مشکلات اساسی موجود در دودکش ساختمان ها و تهویه هوا در آنهاست که با آموزش و اطلاع رسانی صحیح می توان از بخش قابل توجهی از آنها جلوگیری کرد.

 

این کارشناس تاکید کرد؛

عدم توجه به اهمیت و حساسیت دودکش ها و کارکرد صحیح آنها به ویژه در شروع فصل سرما، نصب و راه اندازی وسایل گرمایشی بدون کنترل سلامت دودکش آن، نصب و بکار گیری غیر ایمن و غیر مجاز از وسایل حرارتی، ‌استفاده از سرویس کاران و تعمیرکاران غیر مجاز برای نصب و سرویس وسایل مورد نظر و ... از مهمترین اشتباهات رایج انسانی است.

 

رئـیس کارگروه پیشگیری از مرگهای خاموش انجمن جامعه ایمن درباره نشانه های مسمومیت با منواکسید کربن گفت :

احساس فشار در سر ، سوزش در چشم، ضربان نامنظم  قلب ،‌سرخ شدن لبها ، بزرگ شدن مردمک چشم، احساس گیجی، سردرگمی و عدم تشخیص آشکار، ضعف، کسالت و خواب آلودگی، حالت تهوع و استفراغ و تشنج و کما از نشانه های مسمومیت با گاز منوکسید کربن است.

 

وی درباره اقدامات ضروری در برابر انتشار گازمنوکسید کربن نیز اظهار داشت: 

باز کردن سریع درها و پنجره‌ها و قرار گرفتن فرد مسموم در معرض هوای تازه، خاموش کردن وسایل و سیستم های حرارتی مورد استفاده در ساختمان  و تماس فوری با آتش نشانی و یا اورژانس از جمله اقداماتی است که می تواند به فردی که در معرض گاز منوکسید کربن قرار داشته کمک کند.

 

دکتر نوفرستی بهترین راه مقابله را پیشگیری دانست و گفت:

چک کردن مسیر دودکش و وضعیت نصب وسایل و سیستم های حرارتی قبل از استفاده و در شروع فصل سرما، اطمینان از عدم وجود درز روی دیوارهایی که مسیر عبور دودکش وسایل حرارتی (بخاری،‌آبگرمکن، موتورخانه، پکیج و ...) هستند به ویژه در اتاق های خواب، چون در برخی از حوادث شاهد نشت گاز CO  از درزهای مورد اشاره به داخل واحد مسکونی هستیم، اطمینان از طول عمودی مناسب برای دودکش های با مکش طبیعی و داشتن کلاهک H در پشت بام، اطمینان از عدم نشت گاز حاصل از احتراق موتورخانه ها از طریق مشاعات و رایزرها به داخل واحد مسکونی ،اطمینان از ورود مستمر هوای تازه به محل سکونت و نبستن تمام روزنه ها و درزهایدرب و پنجره ها ، استفاده از وسایل حرارتی مطابق دستور العمل سازنده و استفاده از خدمات سرویسکاران مجاز شرکتها ، عدم استفاده از وسایل گرمایشی در فضای بدون تهویه (حمام، رختکن، سونا و جکوزی وعدم استفاده از فر و اجاقهای خوراک‌پزی برای گرمایش محیط از مهمترین اقدامات پیشگیرانه است.

 

تابناک 

منابع : گرداوری سایت سونا سلامتی ( فن و هنر ایران زمین )  

سایت جامع پیمانکاران 

ویکی پدیا ، تبیان ، خبرگزاری تابناک

گروه سوناسازان 


:: برچسب‌ها: حمام, حمام سونا, سونا, درب و پنجره